9 432 läst ·
18 svar
9k läst
18 svar
Brandvarnare: Vilken teknik är bäst? "fotoelektrisk sensor" eller "optisk"
En brandvarnare? Jag har en i varje rum utom kök och badrum. På varje våningsplan har jag dessutom en med termisk funktion.
Sammanlagt har jag sex st brandvarnare.
Det är en väldigt billig livförsäkring. Det händer allt för ofta att en brandvarnare varnar för sent. I synnerhet de som är billiga. Man går över dom, gör rent dom, kontrollerar funktion två gånger per år.
Sammanlagt har jag sex st brandvarnare.
Det är en väldigt billig livförsäkring. Det händer allt för ofta att en brandvarnare varnar för sent. I synnerhet de som är billiga. Man går över dom, gör rent dom, kontrollerar funktion två gånger per år.
Jag som mäter allt möjligt vad gäller luftkvalitet inne upplever att partikelmätaren är klart känsligast på att upptäcka rök. Den har en fläkt som suger in luft i sensorn. Dock ett hemmabygge, och enbart nätanslutet, så ersätter ju inte vanliga brandvarnare, men borde ju finnas som färdig produkt.
Produkter som diskuteras: "fläkt"
Fläktar
Flytta förbrukad luft ut ur ditt hem med mekanisk frånluft. I den här samlingen hittar du vårt sortiment av badrumsfläktar, kanalfläktar och värmeflyttare.
Läs mer
Arduinobygge? Har du en länk?U rindler skrev:
Yes, små wemos med många sensorer. Egentligen för att styra ventilationen. Har ingen github eller annan länk. Har BME680 som mäter temp, luftfuktighet, lufttryck och VOC, Sensirion SPS30 som mäter partiklar, MQ2 som mäter rök (okänsligt?) och Senseair S11 som mäter koldioxid. Har fem lådor i olika rum men bara en med partikelmätare.pacman42 skrev:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Ser ut som att jag har ett nytt ESP-projekt alltså...U rindler skrev:Yes, små wemos med många sensorer. Egentligen för att styra ventilationen. Har ingen github eller annan länk. Har BME680 som mäter temp, luftfuktighet, lufttryck och VOC, Sensirion SPS30 som mäter partiklar, MQ2 som mäter rök (okänsligt?) och Senseair S11 som mäter koldioxid. Har fem lådor i olika rum men bara en med partikelmätare.
[bild]
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden