M mickeforsberg skrev:
Så länge jag minns så har där funnits en obebyggd tomt intill det hus vi nu sedan två år tillbaka äger. Tomten består av mindre, tätt uppväxta träd och den sluttar relativt brant ner till nästkommande tomt.

[bild]

När vi köpte huset så frågade vi runt och ägarna till tomten (ett gäng syskon) ville då inte sälja.
Nu ligger tomten ute till salu. Vårt hus gick på 965 000 kr, intilliggande tomten ligger just nu med bud på 170 000 kr. Den är på ca 900 kvm. Avlopp/el/fiber vid tomtgräns.

Borde jag köpa denna för att slippa eventuellt markarbete, byggnation och störiga grannar? Just nu har vi bara en "direkt" granne, med höga thujaplantor och annan växtlighet som skymmer. På andra sidan tomten har vi en kommunbyggnad men som ligger ett antal meter ner (vårt hus ligger rätt så högt upp) Jag ser med andra ord aldrig dessa grannar om jag inte går utanför tomten.
Kan man slå ihop två tomter och öka värdet på bostaden eller det är inget man får/är för övrigt dumdristigt?

Vad får jag för krav på mig om jag skulle äga tomten, som synes på bilden hänger träden ut lite grann över vägen och säkerligen rätt mycket in till grannen till höger i bild. Grannen mitt emot har varit på kommunen för att få nuvarande ägarna att rensa upp, men ingenting har ju bevisligen gjorts av dem, så han brukar gå och rensa upp lite på eget initiativ när han anser att det ser oacceptabelt ut.
Har man någon nytta av denna typen av små träd om man skulle skövla?

Förstår att ni inte kan berätta för mig vad jag ska göra, men hur hade ni resonerat? Vad hade ni själva gjort?
Många frågor, svara på dem i valfri omfattning :D
Om du har ekonomi,så köp
 
N Yindysagh skrev:
Om det nu är en granne som ligger på 170000 kr och har samma tankar som du dvs 'köpa tomten så ingen anna bygger ngt fult'. Låt grannen köpa så sliper du risken med köpet och underhåll av tomten.
Så när granner sen flyttar 2år senare och säljer allt i en klump och det kommer en tok till granne så är han ju tillbaka på ruta ett eller i värsta fall -10 (värsta tänkbara läge och man vill bara bort från platsen). 170.000kr är ju parkeringspengar i sammanhanget.

Jag var på min granne innan han ville sälja, så när han väl skulle sälja så sa han ett pris och jag betalade. Dock 4.000kvm / 800.000kr och i Stockholm. Fortfarande "a no brainer" alltså: Inget man funderar över, man handlar. Jag åkte till banken å lånade 500.000kr för det också. Har sedan dess lagt 100.000kr på tomten/stugan för att få den lite som jag vill ha det. Har de fortfarande i två separata fastigheter till en kostnad av runt 10.000kr/år som fungerar bra som förråd ;)
 
  • Gilla
mickeforsberg
  • Laddar…
Stickan56 Stickan56 skrev:
Annars är nog Bjurholm minst till befolkningsmängden.

Stickan
Jo, jag förstår. Satt just och kollade bostadspriser Sundbyberg (sveriges till ytan minsta kommun) och satte kaffet i vrångstrupen när jag vinglade in här. Sorry om jag rörde till det, borde förstås hajat att det gällde folkmängd och inte yta...:sleep: hehe
 
  • Gilla
Pin och 1 till
  • Laddar…
I Inkan skrev:
När när det är 2 tomter som redan är fastighetsbildade och ska sammanföras kostar det lite,
Det kostade mig runt 30 kkr för 12 år sedan.
 
  • Gilla
Dortmunder DAB
  • Laddar…
I Inkan skrev:
Du sammanför bara 2 tomter kostar nästan inget
Går bara om du har lagfart på bägge tomterna.
 
I Inkan skrev:
Du sammanför bara 2 tomter kostar nästan inget
Bara uppläggningskostnaden hos Lantmäteriet är större än lagfarten.

Jag hade köpt men är det detaljplanelagt hade jag också kollat vad den tillåter innan jag beslutat mig för ev sammanläggning/reglering. Det bästa är väl förmodligen att behålla den som en fristående fastighet för att enkelt kunna avyttra den om det blir aktuellt.

Sen får en väl kolla vad sitt syfte är, planen kanske ger en procentuell byggrätt tex utifrån fastighetsstorlek. Planen kanske även reglerar största/minsta fastighetsstorlek så att det inte ens går att lägga ihop dem.

Du kan välja att reglera eller sammanlägga. Sammanläggningen är en något billigare åtgärd. Reglerar du slipper du som sagt lagfart men det är ju struntsummor.
 
  • Gilla
civilingenjören
  • Laddar…
M -MH- skrev:
Det kostade mig runt 30 kkr för 12 år sedan.
Troligtvis behövde de sätta nya gränser då, men för du samman 2 fastigheter så är priset runt 1000 kr och ingen lagfartskostnad.
 
Stickan56
M -MH- skrev:
Går bara om du har lagfart på bägge tomterna.
När det gäller denna tomt är avgiften för lagfarten kaffepengar.

Stickan
 
  • Gilla
Dortmunder DAB
  • Laddar…
B Bosse12 skrev:
Hej
Du har ju två frågor dels det personliga och dels det juridiska. Betr det personliga så håller jag helt med andra. Du bör köpa tomten. Dels är det en investering och dels en insynsfråga. När du sen säljer ditt hus så kan du spara tomten och bebygga den eller sälja den till en byggare. Så jag rekommenderar dig att inte sammanlägga fastigheterna till 1 bruksenhet vare sig som annexenhet till din nuvarande fastighet (b) eller fusionerat. Låt dem vara helt åtskilda.

Betr det juridiska så vet jag för lite om den lokala situationen för att vara 100% säker men kan svara allmänt. Om en fastighet vanvårdas så kan den tvångsförvaltas men detta är så oerhört sällsynt att det knappast kommer ifråga av att träd inte beskärs. Dessutom vill kommunerna inte ta det ansvaret för de har behov av pengarna till andra kostnadsställen och det måste vara en oerhörd vanvård som stör hela närområdet för att tvånget ska in, så det är utopiskt om det inte blir en olaglig bilskrot där och knappast ens då. Kommunen kan förelägga rensning men det kan överklagas och det går sällan igenom. Om det hänger in grenar på grannens fastighet så gäller det för denne att bevaka sin rätt. Då måste han stämma fastighetsägaren och det kostar multum för honom plus att han då har 100% av bevisbördan det är ytterst osäkert om han vinner en sådan rättsprocess utan gaykompisar i rättssalen. Ditt bästa försvar i en sådan sits är att han har accepterat att själv rensa det som stör just honom. Genom att han har gjort detta så har han näst intill utraderat sin rätt att framtvinga en rensning. Om man accepterar ett intrång etc som han bevisligen har gjort istället för att göra sak av det hela så anser lagen att denna acceptans är ett uttryck för att han inte har så stora besvär att det är en rättsfråga. Dessutom så kan du säga att genom att han tillåts rensa själv på din egendom (träden) så får han en förmån att kunna beskära vackert och därmed öka sitt eget fastighetsvärde.

Om man vill vara helt säker på att aldrig råka illa ut och alltid kunna sälja sin nya fastighet till precis vem man vill så ska man bilda ett bolag som äger fastigheten. Då kan man aldrig själv bli skadeståndsskyldig och riskera sitt eget hus. Ingen kan hindra att man säljer aktierna i bolaget och köparen slipper då lagfartsutgiften ett utsökt sätt för alla framtida köpare att slippa den enorma statliga maffiaskatt som lagfarten är. Om priset är över 50,000 kr så bildar man ett 50,000 kr bolag. Sätter in kapitalet i bolaget och använder detta som en del av köpet. Då använder man alltså samma pengar som om man betalar från ett eget konto. Plus minus noll alltså. Eller så gör man som jag har gjort i ett antal fall där det har varit lite känsligt. Bildar i Sverige en sk svensk utlandsfilial sk SUF för under 10,000 kr. Det bolaget köper och äger fastigheten och har lagfarten. I Sverige finns då en filial och i utlandet ex England finns dess moderbolag. Ingen byråkrati, allt är enkelt, ingen revisor, inget ansvar, ingen styrelse. Svenska staten hatar SUF för de har noll koll, men EU Parlamentet kräver av alla medlemsstater att SUF ska få finnas överallt.
Fastigheten kan då säljas av SUF:en till penningstinna genom att den enda aktien överlåts utan att köparen behöver betala lagfartskostnad och man kan sälja aktien till vem som helst som sura trista grannar inte vill ha intill och ingen kan stoppa detta. Det här är mycket bra.

Ett av mina fall var en sådan tomt. 8 meter kuperad med sten och lerjord. Den var värdelös för den kunde inte bebyggas utan massiv utfyllnad av topografin. Detta skulle kosta enorma pengar. Grannen var hög jurist och ville köpa den som insynsskydd men var avskydd av tomtägaren och av andra i området för sitt högmod och ständiga anmälningar om struntsaker. En jobbig strunt alltså. Han betedde sig illa mot även mig så jag blev arg och beslöt ge honom en dyr läxa. Jag förklarade mitt upplägg för ägaren av den värdelösa tomten. Han gapskrattade och skänkte den med ett gåvoavtal jag skrev. Ingen lagfartskostnad. Jag bildade för ändamålet en SUF för 5000 kr som således fick den värdelösa tomten. Ingen lagfartskostnad. Där blev det en gratis tält-och husvagnsparkering för hemlösa och narkomaner. En kåkstad av rostiga plåtar och vindskivor. Många ilskna i närområdet skänkte byggsopor som kunde användas till kåkstaden. Ett busliv hela nätterna. Kommunen kunde inte göra något för utslagna har en särställning i Sverige som de skötsamma inte kan uppnå utan att börja med droger. Ingen kommun vill ha Aftonblaskets reportrar gläfsande. Grannen gick i taket och stämde i saken. Han vann sen i domstol med sina kamraters hjälp som förväntat av ryggkliande. Kåkstaden växte men kunde inte rivas och grannen tordes inte reta upp fyllona. Eftersom fastighetsägaren var en SUF så hade grannen endast ett aktiekapital om 1 engelskt pund att tjäna på att vinna i domstol så han fick inte ett öre för sin rättsliga vinst och det hela fick pågå tills han själv sålde och flydde från orten medan alla där skrattade ut honom..

Detta vrålande och supande patrask vid tomtgränsen som ville låna juristens toa kl 3 på nätterna gjorde hans egen villa näst intill omöjlig att sälja till seriöst folk så han förlorade oerhört på sina infama dumheter. Jag vet inte köpeskillingen men det kan knappast ha nått tax värdet då han insåg läget och försvann med svansen mellan benen.
Den nya grannen var en mindre bemedlad barnfamilj som behövde köpa sin bostad billigt och ville ha insynsfritt och gärna en stor lekplats med en fårhage och kaniner för sina små. Nu blev det en rensning på tomten. De fick den av min SUF som gåva utan lagfartskostnad. Exporten av missfostret drabbar antagligen andra idag och jag använder min SUF till andra saker.

Mvh
Bosse12
Haha, bästa jag läst på länge! Du verkar ha en hel rävlya mellan öronen.
 
  • Haha
  • Gilla
Hosse och 3 till
  • Laddar…
P Pin skrev:
Ska TS köpa en vattenskoter för 170 000 istället?
Skulle tro att det vore det bästa... En nybyggare får bygga. TS får igång ekonomin.
Och Staffan får nåt att irritera sig på.

/ATW
 
  • Haha
  • Gilla
Dowser4711 och 3 till
  • Laddar…
I Inkan skrev:
Troligtvis behövde de sätta nya gränser då, men för du samman 2 fastigheter så är priset runt 1000 kr och ingen lagfartskostnad.
 
  • Skärmdump av en webbsida från Lantmäteriet om fastighetsreglering med text och menyalternativ.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Skärmdump från Lantmäteriets webbsida visar text om avgifter och tabell med grundbelopp och tilläggsbelopp.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder

Jag vet inte riktigt vad du tror du svarar på? Det du lagt upp är ju bara den fasta administrativa kostnaden.

En sammanläggning kostar runt 25 000+-. Du måste i princip ha lagfart för att kunna göra en sammanläggning, en förutsättning för sammanläggning är att ägarförhållandena är desamma på båda fastigheter.
 
  • Gilla
Dortmunder DAB
  • Laddar…
Sammanläggning
Emma och Lars äger hälften var av två fastigheter med sammanlagt sex skiften som de vill sammanlägga till en ny fastighet. Inskrivningsförhållanden för de inblandade fastigheterna är enkla, så det behövs inte någon utredning om inskrivningar eller rättigheter.

Ärendet kan komma att delfaktureras och en uppskattad kostnad är cirka 35 000–45 000 kronor.
Reglering 1
Anna och Jan har gjort en skriftlig överenskommelse med grannen Eva om att reglera ett område på cirka 5 000 kvm till deras fastighet. De gamla gränspunkterna återfinns och mäts in av Lantmäteriets mätningsingenjör. Den nya gränssträckningen markeras och mäts in.

Innan mätningen har lantmätaren konstaterat att området inte berörs av strandskydd, detaljplan eller fornminne och att något samråd med kommunen och länsstyrelsen inte behövs. Båda fastigheterna är lågt belånade så något medgivande från panträttshavare behöver inte inhämtas av lantmätaren.

Ärendet kommer att delfaktureras och en uppskattad kostnad är cirka 50 000–60 000 kronor.
 
  • Gilla
Dortmunder DAB
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.