Men om du har klinker på golvet måste du väl ha golvvärme?
Spadarnas blad blir kalla och spröda annars :confused:
 
Fiskbensparkett.
 
Vad hade man för trossbotten skivor förr i tiden "60 talet" ?
 
Sågade brädor.
 
useless useless skrev:
Sågade brädor.
Har nån skivtyp men vet inte vad materialet är. Känns som en blandning emellan spån och flisskiva
 
useless useless skrev:
Sågade brädor.
Som sågades till längd = avståndet mellan golvbjälkarna och lades på 1"x1" läkt spikad längs underkanten av bjälkarna.
Och så tidningspapper, så sågspånet/kutterspånet inte skulle börja rinna ner i krypgrunden innan råttorna hade gnagt hål och byggt bo.
Det blev härligt välventilerade och dragiga golv!
 
  • Gilla
Revoman
  • Laddar…
Testar att väcka liv i en tråd med sista inlägg för 4 år sen. Behöver era åsikter om olika varianter av blindbottenskivor. Fibercement går bort, för dyrt (för ett tillbygge på sommarstugan).

Trodde jag!! Byggmax har samma pris för fibercementskiva som för oljehärdad träfiber med nästan samma mått. De skriver att den oljehärdade är lättarbetad. Jämfört med fibercement som man riskerar att spräcka i hanteringen?

(Byggmax säljer också asfaltboard. Det har jag under det befintliga huset och det har klarat sig utan att svikta sen 1979, men jag trodde det var ute ur leken nu.)

K-Rauta har också oljehärdade. Men limmet verkar avskräckande: fenol, polymer med formaldehyd. Läste nånstans att formaldehyd är okej om halten i luften hålls under gränsvärdet. Sånt tar jag med en nypa salt.

Bauhaus likaså oljehärdad träfiber.

Enligt ett tidigare inlägg i den här tråden var Byggmax fibercementskiva ett bra alternativ och så visade det sig att de slutat sälja. Nu har de tydligen börjat igen.

Ni märker att jag lutar åt fibercement. Om någon har dystra erfarenheter av Byggmax fibercemenskivor så vore jag tacksam för en varning.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.