S
Skulle köpa en hovtång för att stycka ett gammalt och rostigt gunnebostängsel med. Tänkte att jag snålar och köper en hobövtång från biltema.... Vilken miss. Den var helt värdelös. Käftarna möts inte mitt för varandra. De går omlått. Blir att behöva åka tillbaka och få pengarna tillbaka:(
 
Hur det är med kvaliten vill jag inte uttala mig om men att klippa Gunnebo stängsel med hovtång är knappast optimalt. Köp en kraftavbitare istället.
 
  • Gilla
Jambalaya och 3 till
  • Laddar…
Låter som tillverkningsfel. Men man kan även förvånas över de konstruktionsfel som görs, t.ex kan man misslyckas med att konstruera en rasp som fungerar i praktiken? Biltema kan... Även Tork har lyckats med konststycket att misslyckas med att konstruera en dasspappershållare som fungerar med deras eget papper, men de lyckades sälja hela skiten till ett visst stort företag jag har kontakt med. ;)
 
  • Gilla
Jambalaya
  • Laddar…
Köpte en multimaskin därifrån som fungerade i 4 timmar. Det var helt omöjligt att dra fast skruven mot sågbladet. Den lossnade hela tiden. Definitivt konstruktionsfel. Men det var inga problem att lämna tillbaks den.
När det gäller billigt då har Jula bättre kvalitet än Biltema tycker jag. Kund bemötandet är lika bra hos båda två. Det går lika lätt att returnera en vara hos båda två. Kanske en aning lättare hos Jula.
 
Lågprisleverantörerna kan hålla låga priser bland annat för att produktionen och kvalitetskontrollen är ojämn.
Som homegamer är det svårt att motivera ett inköp av en Fein multimaskin för de få gånger man får bruk för en sådan och då kan det vara värt att gambla genom att köpa en billig kinesisk variant som man eventuellt måste åka och byta/lämna tillbaks. Knipex-hovtången hos den lokale byggvaru-järnhandlaren blir ju billig då man garanterat får ett verktyg som man slipper krånglet med att reklamera, något som i sig ju kostar tid och pengar.
Jag reparerade en billig slagborrmaskin häromveckan och hittade en felmonterad kolhållare i motorn som uppenbarligen suttit så sedan maskinen var ny. Maskinen var flitigt använd så tydligen var inte felet kritiskt. Det jag lagade var elsladden som var utsliten, ett fel som kan uppstå i de bästa av familjer.
 
L Lars48 skrev:
Köpte en multimaskin därifrån som fungerade i 4 timmar. Det var helt omöjligt att dra fast skruven mot sågbladet. Den lossnade hela tiden. Definitivt konstruktionsfel.
Haha, precis en sån har jag också. Men efter att ha tröttnat på att skruven hela tiden skakade loss, så drog jag åt den nåt så hejkomohjälpmej, så nu går den inte längre att få dän.
 
S Shiraz skrev:
Skulle köpa en hovtång för att stycka ett gammalt och rostigt gunnebostängsel med. Tänkte att jag snålar och köper en hobövtång från biltema.... Vilken miss. Den var helt värdelös. Käftarna möts inte mitt för varandra. De går omlått. Blir att behöva åka tillbaka och få pengarna tillbaka:(
Det är alltid lite rysk roulette att handla hos lågpriskedjorna. Ibland hittar man riktiga fullträffar, ibland är det monumentala stolpskott. Julas tvåtons domkraft har jag t ex varnat för i en annan tråd — helt livsfarlig. Däremot brukar jag köpa kapskivor där.
 
  • Gilla
nanowire och 1 till
  • Laddar…
:p
Ola C Ola C skrev:
...det där slutade väl med att @Pagno läxade upp hela verktygseliten och berättade att det är en verktång som efterfrågas när folk tror dom pratar om hovtång.

[länk]
Jag blev tvungen att inventera mina ”hovtänger” och det visade sig att jag bara hade en, den längst till vänster :oops:

Övriga är tursamt nog verktänger :p
Samling verktyg på bord med en hovtång till vänster och flera verktänger arrangerade bredvid varandra.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Ja jisses, kommer faktiskt ihåg det här men det är först nu jag kollat. Det visar sig att endast en av tre som jag kallat hovtänger är det. Känns ju lite korkat...

Måste dock säga att det känns skönt att lära sig saker. :)
//Ronnie
 
köpte biltemas lilla spikutdragare som bra och ha verktyg... efter 2spik så var ändarna runda och värdelös ^^ så nu måste man köpta hultafors ^^
 
  • Gilla
Shiraz
  • Laddar…
S
HogeN HogeN skrev:
köpte biltemas lilla spikutdragare som bra och ha verktyg... efter 2spik så var ändarna runda och värdelös ^^ så nu måste man köpta hultafors ^^
Det är inte mycket som är något bra på biltema.kollar man på trädfårdsredskap mm så är det alltid konstiga vinklar mm på grejerna.
 
  • Gilla
Tokslut och 1 till
  • Laddar…
Köpte mutterspäckare på Biltema.Jättebra till
bra pris.Dom har bra och dåliga produkter.Som Jula har.
 
HogeN HogeN skrev:
^^ så nu måste man köpta hultafors ^^

... vilket väl var själva iden från början eller?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.