Vår brunn ligger med ca30 meters höjdskillnad från huset. Brunnen är en ringsatt källa som är ca2 m djup. Kan man utifrån denna info säga på ett ungefär vilket tryck vi har i kranarna i huset?
 
Du kan utgå från 0.1 bar per meter vertikal höjdskillnad mellan vattenytan och kranen. Så i ditt fall upp mot 3 bar.
 
Nja.
Ligger brunnen 30m över huset?
Eller ligger huset 30m över brunnen?
I det förstnämnda fallet så har ni ett statiskt tryck på ca 3bar. Om ni pumpar upp vatten i ett öppet kärl precis vid markytan vid brunnen och låter vattnet "falla" ner till huset av egen kraft så kommer ni ha ca 3bars tryck i kranarna. Det är på det sättet vattentornen fungerar.

Om ni däremot har en pump som pumpar vattnet nedåt/uppåt så beror det på hur mycket tryck pumpen orkar ge och vad tryckvakten är inställd på.
 
  • Gilla
CD007
  • Laddar…
Beräkna ungefärligt vattentryck/självtryck utifrån höjdskillnad?

Inte så mycket pumpning i den frågeställningen åtminstone om man gör en välvillig tolkning av vad öringen kan vara ute efter. Alltså enkelt 0.1 bar per meter vertikal höjdskillnad, sen kan vi givetvis fylla på med diverse mer eller mindre realistiska förbehåll.
 
Brunnen ligger 30m i höjdskillnad över huset. Inga pumpar finns med i bilden. Vi har självtryck. Så runt 3bar då, vilket är ungefär samma som 3kilo eller?
Anledningen till frågan var att rörmokaren var lite orolig över om trycket räcker till när vi skall bygga toa på övervåningen. Tydligen kan man få problem med att flottören inte håller riktigt tätt med för dåligt tryck...
 
Mikael_L
Japp, ca 3 bar, vilket är ca 3kg/cm2 i tryck (eller 0,3 MPa ;;))

Och det är ett ganska OK tryck, aningens lägre än vad det genomsnittligt brukar vara i kommunala vattenledningsnät men helt acceptabelt. Jag tror många inte har bättre än så och att kommunen inte är skyldiga på något vis att åtgärda.

Och på övervåningen tappar ni 0,2-0,3 bar i tryck, men det bör som sagt vara helt OK ändå.
 
Tack för hjälpen. Då borde det inte bli några problem....
 
Kom ihåg att 3 bar är det statiska trycket. D v s det tryck som råder när alla kranar är stängda och inget vatten förbrukas. När en kran öppnas kommer förluster i ledningen göra att trycket sjunker vilket upplevs som att flödet minskar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.