Skall bygga carport på en hög punkt, kommer också få spränga bort lite berg.
Behövs verkligen dränering under plattan.
 
Mikael_L
Dränering kan ju inte vara ett måste vid alla tillfällen!
Om marken under och omkring är så beskaffad att det inte kan uppstå vattenansamling så måste ju dräneringen vara onödig. Men det måste ju bedömas från fall till fall.
 
Vatten kan ju sippra upp genom berg så något genrellt tror inte jag heller att man kan säga. Frågan är ju om du tänker siolera plattane eller göra den oisolerad
 
Mikael_L
Jag måste väl förtydliga mig...
Ett lager kapillärbrytande grus under plattan tycker jag väl att man bör ha, men om jag byggde på en lokal höjdpunkt så skulle jag verkligen fundera över nyttan med dräneringsrör runt grunden. Jag menar vad ska dom dränera för nåt?

Men visst kan jag ha fel! :o
 
nu är jag med på tankarna och håller med.
Gjorde i princip så själv. Där jag byggde förrådet hadde jag diken på två sidor redan så jag la slang i botten och fyllde upp med grus. Underlaget lutade jag av mot dessa två sidor innan jag la gruset under plattan.
 
Mikael_L
Iofs skriver solo_innova faktiskt under plattan, så frågan kanske avser just det kapillärbrytande gruset...
Jag vet dock inte om jag skulle "våga" strunta i det. Det är just detta grus som förhindrar att vatten som t.ex. sipprar fram från nån spricka i berget inte sugs upp till betongplattan direkt. Denna lilla skvätt grus är ju inte speciellt dyrt att lägga så varför chansa.

Med första inlägget var min plan också att lyfta tråden lite... :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.