Har du betalat entreprenören? Om inte så har du rätt att hålla innestående belopp tills entreprenaden blir godkänd. Abs09 baseras i konsumenttjänstlagen vilket ger dig som kund ett oerhört starkt skydd. Läs på och acceptera inte deras argument .
 
De har hotat oss med kronofogden, vi bestrider o har en advokat nu. Runt 150000 kvarstår. Om två veckor har den summan ätits upp av vitet. De har begärt en överbesiktning men vill inte komma överens. Vi accepterade överbesiktning med krav att Besiktningsmannen skulle vara behörig och inte innehavet tidigare relation med någon av parterna. De accepterade inte detta o nu lutar det åt att det kommer en stämning. Bling it on !
 
Denna entreprenör är så pass dålig att de inte ens förstår sitt eget bästa! ...faktiskt. Att bara dra av lite på priset o fixa en del av felen vid slutbesiktningen hade kostar betydligt mindre o tagit Max 2 dagar......nu kommer de skumpa hela beloppet och mer än troligt även betala vår advokatkostnad..sjukt
 
Enligt ABS09 så har konsumenten "alltid rätt", tills annat är bevisat. Entreprenören har skyldighet att åtgärdafel. Det är leverantören-entreprenören som har bevisbördan. Materialleverantörens monteringsanvisningar gäller alltid före AMA och andra synpunkter. Dessutom skall det finnas en egenkontroll över utförandet.
 
Tack för all input. Otroligt oseriöst företag vi drabbats av. Det lär bli en rättstvist med tanke på hur de håller på, snart kommer stämning på betalning.

en fråga som kommer upp med taken på absurditeten i deras argument är ju Hur kan svenskt rättsväsende belastas av dessa nötter? det borde finnas en första instans innan man ens godkänner stämningen där någon tittar på fallet. Vilka summor som bara slängs i sjön av dessa oseriösa aktörer.
 
  • Gilla
ennepop
  • Laddar…
Hej förstår att det är jobbigt, men som du skriver dom har hotat med KFM men det är inget hot, KFM är dina kompisar. Skickar företaget en skrivelse till KFM så måste dom redogöra för vad deras krav består av och förutsättningarna för det. Det måste vara svårt för dem att få till något med att de inte godkänner en besiktning och att ni innehåller betalning för dåligt utfört arbete samt att vitesbeloppet för försening är uppe i den summa som de vill att du skall betala. Men oavsett detta så kommer du att få ett brev från KFM med kopia på företagets krav som du då skall bemöta och därefter gör KFM sin bedömning, om kravet från firman är relevant så uppmanas ni att betala. Men det mest troliga är att dom skickar det vidare till tingsrätten som då skall avgöra vem/vad som skall betalas. I tingsrätten avgörs inte frågan av proffs på byggjuridik utan där gäller det vem som har den bästa versionen av det som gäller och det är nog du som har det i detta fallet.
 
Jag tror inte de kommer dela med sig av hela bilden till KFM. De anser sig klara och anser sig ha rätt till slutbetalning. KFM tar troligtvis inte ställning till saken, om vi bestrider med motivering så tror jag att KFM kommer begära en dom för att kunna agera, uppmana oss att betala.
 
Byggis1976 skrev:
Jag tror inte de kommer dela med sig av hela bilden till KFM. De anser sig klara och anser sig ha rätt till slutbetalning. KFM tar troligtvis inte ställning till saken, om vi bestrider med motivering så tror jag att KFM kommer begära en dom för att kunna agera, uppmana oss att betala.
Det är nog väldigt troligt att de försöker mörka, det är därför som du kommer att få en kopia på deras skrivelse till KFM som du skall bemöta med dina besiktnings protololl bland annat.
 
Ja. KFM är i sig inget problem, bara såååå jobbigt att behöva processa. Varför kan de inte bara fixa klart o få sina pengar? Suck.
 
Viktigast är att direlt bestrider en eventuell faktura!
 
Beträffande besiktningsförfarandet och vad som gäller om överbesiktning så framgår det tydligt av bestämmelserna och kontrakt i ABS09. Läs på!
 
Hej,

AMA är almäna bestämelser och vilket lägger en lägsta ribba över vad som skall göras. Sedean över dessa kommer produktspecifika bestämmelser (monteringsanvisningar) så ja monteringsavisningen skall står över AMA
 
seniorkonsult skrev:
Viktigast är att direlt bestrider en eventuell faktura!
Enligt vår advokat var detta inte alls viktigt eftersom fakturan i sin helhet saknar grund. Att bestrida från kronofogden är en annan sak.
 
Ok, men det är alltid bra att bestrida felaktighetr. Bättre en gång för mycket.
 
Ja, det är sant. Nu är det passé men goda nyheter är att vår advokat nu krävt att de kontaktar en specialist inom entreprenadsjuridik ( bara det är ju sjukt) så nu kanske vi kommer framåt.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.