Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Vi ska köra igång ett gammalt utedass vid sommarstugan. Men vad jag inte får klart för mig är hur tidigare användare har tagit ut kärlet. Det finns inga gångjärn invändigt för att kunna lyfta på sittdelen. Inte heller är den delen vid fötterna/benen öppningsbar.
På baksidan hänger det brädor på trekvart, som jag nu har tagit bort. För jag tänker ändå att det är lättast att byta kärl från baksidan för att inte behöva bygga om hela dasset (vi blir snart många här och har inte tid med en helombyggnad). Ska försöka lägga upp en bild också (om jag lyckas) för att se om det kan hjälpa er att ge tips.
Redigerat:
Produkter som diskuteras: "utedass"
Torrtoalett Simplett 28 liter mörkgrå Biolan
Enkel och hygienisk fritidstoalett
3 900 kr inkl moms
Läs mer
Som ni ser så är brädorna spåntade. Dessutom så sitter en 70x70 eller om det är 90x90 bakom den nedersta brädan. Så jag vet inte om bakluckan ska sitta med utvändiga gångjärn i den nedre brädan på bilden. Eller om den ska bara stå löst, men med haspar som håller den på plats. Eller om jag ska sätta den i krokar i den nedre brädan och dra den åt sidan när jag behöver lyfta bort den. Har du något bra tips så svara gärna i tråden. Tack på förhand.
Klicka här för att svara