Ska renovera badrummet i fjällstugan, dels ska jag bygga en gästtoalett samt dubbeldusch.

I dagsläget är det ett element vid fönstret, hade byggaren här som sa att det går att ersätta elementet med en handdukstork. Då det är fjällstugan brukar det elementet alltid vara på för grundvärme. Finns det handdukstorkar som även fungerar som element? Dvs kan ställa temperaturen och låta den vara igång när vi inte är på plats?

Sedan fråga nr 2, ifall man kan ta bort elementet vid fönstret vill vi ställa dit tvättmaskinen och torktumlaren (de ska byggas in i skåp med bänkskiva ovanpå, så det blir lite snyggare), tanken slog oss att då bygga förvaring i vinkel med en bänkskiva i vinkel och tvättställ ovanpå.

Någon som har gjort detta? Eller har inspirationsbilder? Det skulle göra att vi får väldigt bra med förvaring och avställningsytor.

Alltså gulmarkerat område som vi isåfall tänker ska vara badrumsskåpen (lågskåp) i vinkel.
Planlösning av badrum med toalett, dubbeldusch, och markerade områden för skåp i vinkel. Visar ytor i kvadratmeter samt placering av sanitetsporslin.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
BirgitS
Det får ju vägas mot att rummet kommer att se trångt/belamrat ut.

För att ta bort element som sitter under fönster bör fönstren vara moderna och täta. Annars kommer man att få ett besvärande kalldrag från fönstret och ev. kondens på rutan med vatten som rinner ner på bågen.

Vid alla hörnlösningar behöver man undersöka att det fortfarande kommer att gå att öppna luckor och lådor utan att det krockar med något annat. Tvättmaskiner och tumlare är ofta en bra bit mer än 60 cm djupa inkl. luckan.

Jag ser inte till handdukstorken på din ritning.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.