Hur är det nu då?
Vissa säger att man kan göra ett badrum i källaren, vissa säger att man inte kan.
Våran källare är gjord efter att huset byggdes. Rör huset på sig så pass att vi inte kan kakla? Vi fundrar på att göra ett kombinerat badrum/tvättstuga.. hjälp oss...
 
finns det vatten och avlopp på plats så kan det bli badrum, eller?
Kan din husgrund och källarväggar röra på sej så är det något fel eller är det träkonstruktioner?
gaia
 
hej jag vet inte har bara hört att hus rör på sig och att dte kan vara s´riskabelt...
 
Hej,

Vad jag har förstått så är det fuktspärren som kan ställa till det för bad i källare. Det finns ju en del fukt i källare som kan behöva "vandra". Fuktspärren hindrar grunden från detta.

Jörgen
 
Jag håller precis på att konvertera vår tvättstuga i källaren till kombinerad tvättstuga/bad/bastu/dusch. Tror inte det är något problem att kakla, i varje fall inte i normalfallet. När det gäller fuktspärr, så är rekommendationen att endast göra det i ett ev. duschutrymme. Självfallet förutsätter ju detta att fukt från grund etc. är under kontroll, och att god ventilation kan ordnas.
 
erikssonjorgen skrev:
Hej,

Vad jag har förstått så är det fuktspärren som kan ställa till det för bad i källare. Det finns ju en del fukt i källare som kan behöva "vandra". Fuktspärren hindrar grunden från detta.

Jörgen
Fel. Det finns speciella fuktskydd för just källare. Fuktskyddet Ardiex är ett exempel som släpper igenom det ångtryck som uppstår genom tätskiktet.
 
Hoffsan skrev:
Fel. Det finns speciella fuktskydd för just källare. Fuktskyddet Ardiex är ett exempel som släpper igenom det ångtryck som uppstår genom tätskiktet.
Låter bra! Hittar dock inget när jag söker på Ardiex på Google. Var kan man hitta det eller liknande produkter?
 
Ja Ardex ska det vara. Råka komma ett i med i texten :-X
 
Hoffsan >> Fel och fel. Ville bara göra frågeställaren uppmärksam på detta problem. Det var ju tur att jag tog upp det, annars hade ju inte Ardex kommit upp. ;D

Jörgen
 
Vi har samma "problem" med att göra badrum i källaren.

Enligt besiktningsmanen så skall man INTE ha fuktspärr på ytterväggar och golv i källare. Inte ens i duschutrymme. Har han fel?(vi har helgjuten grund).

Hur gör man med taket? Vi har träbjälklag och då måste man väl fuktspärra taket i badrummet, eller?
 
Vi har bastu samt dusch/toalett i källare mot en yttervägg. En specialist från http://www.conservator.se/main.htm rekomenderade definitivt inget tätskikt. Plattan och väggen innehöll en del fukt, dock inte onormalt mycket. Därför var fix och kakel/klinkers direkt på betongen bästa alternativet tyckte han.
 
Fråga om de inte hänger med i utvecklingen ::) ;)
Skämt o sido, Som sagt, det finns fuktskydd just avsedda för källare.
www.ardex.se
 
Jag har en liten fundering. Nu när alla verkar ha enats om att det finns fuktspärr för källare så undrar jag varför. ???
Håller för fullt att bygga badrum i vår källare och tänker precis som GoForIt att fuktspärra bara runt duchavloppsbrunnen.
Vi har tvärtom lagt ner stort arbete för att främja fukttransporten i ytterväggarna för att inte bygga in någon fukt. Vi har nydrenerad grund och med tanke på temperaturskillnaden kommer ytterväggarna att torka innåt. Jag röstar alltså för att främja fukttransporten genom ytterväggarna. Det har skrivit spaltmeter bra tankar om detta på detta forum vill jag oxå tillägga.
 
Läser man i produktbroschyren för Ardex 8+9 står det "skyddar mot nedträngning av vatten som skulle kunna söka sig via betongen till kringliggande väggar".

Står vidare "I duschrum i källare/platta på mark behöver
man inte förse hela golvytan med tätskikt. Det räcker med den vattenutsatta delen, alltså i duschen och några decimeter ut på golvytan och ca 3 dm ut runt med golv-/ väggvinkeln för att skydda väggarna."
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.