Torrdragna vattenlås i samtliga toaletter och vaskar tyder på att avloppet behöver avluftning. Det är ett komplex av rör under källargolvet då huset till en början byggdes att husera ett större antal boningsutrymmen. Jag har förstått att avluftningen ska vara som sista på utgående rör och gå upp vertikalt ut genom taket. Min fråga är om avluftningsröret påverkas negativt av att inte vara ett helt rakt vertikalt rör, utan istället bestå av diverse böjar medan den slingrar sig upp genom våningsplanen?
 
Vi har flera böjar och vårt system funkar felfritt. Luft rör sig väldigt lätt så jag kan inte tänka mig att det skulle spela roll om man har 1, 20 eller 50 böjar.
 
huggan skrev:
Vi har flera böjar och vårt system funkar felfritt. Luft rör sig väldigt lätt så jag kan inte tänka mig att det skulle spela roll om man har 1, 20 eller 50 böjar.
Eftersom avluftningsröret till en början går vertikalt uppåt borde det inte spela någon roll om det inte är lut på det i de horisontella dragningarna?
 
Det spelar ingen roll om luftningen är helt vertikal eller inte men ska vara så nära "slutet" av rörens slinga som möjligt för att undvika det baksug du nu får. Det finns även vakuumventiler som man kan sätta dit om man inte har möjlighet att gå ut med avstickare någonstans.
 
Kakelfog skrev:
Det finns även vakuumventiler som man kan sätta dit om man inte har möjlighet att gå ut med avstickare någonstans.
Hur ser en sådan lösning ut? Kan jag använda 110röret till wc översta våning som avluftning samtidigt?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.