Hej.
Har i planeringen av nytt badrum initialt valt att gå på spåret LK Väggdosa + anslutningskoppling (M26) till dusch- och karblandare. Tänkte att jag med denna lösning slipper skruva i tätskiktet.

Men, ser nu är det är dags att välja blandare att bla. FMM har den där fiffiga tvålhyllan som man trär över de lekande muttrarna i bakkant av armaturhuset. Detta ser inte ut att gå att få till med LK:s anslutningskoppling utan förutsätter (här antar jag) FMM:s egna blandarfäste, vilket innebär två skruvhål i tätskiktet.

Dessutom ser anslutningskopplingen ut att bygga ut en del från väggen till skillnad från blandarfästet = mer hävstång för ungarna att jobba med när de röjer runt i badet.
Vädjar därför till forumet, hjälp mig välja. Själv är jag nu inne på att det är värt två skruvhål för att få hela installationen att "hänga ihop". Men, det kanske finns blandare som bättre passar ihop med LK:s anslutningskopplingar. Tacksam för era synpunkter.