Vi står inför en större tillbyggnad av vårt lilla hus. vi har möjlighet att koppla in oss på kommunens dagvatten. Vad kan man förvänta sig att det skulle kosta och fiins det några fördelar med det?

MVH

Nyfiken
 
Totte_S
Om ni inte tycker ni har problem med att ta hand om ert dagvatten i dag så förstår jag inte varför ni ska dra på er en kostnad till om ni slipper? Om tillbyggnaden gör att ni får mycket större takyta som skall avvattnas genom stuprör får ni väl fundera på om ni klarar av den nya mängden vatten, eller om ni tror att ni måste ha dagvatten anslutning. En vanlig gräsmatta kan hantera ganska stora mängder vatten bara man får vattnet dit ;-)
Fördelen med dagvattenanslutning är ju just det att man slipper lösa regnvattenfrågan. Ibland har man sämre förutsättningar att ta hand om det själv. Har ni idag problem att stuprören mynnar ut på fel ställe och skapar fina vatten och ispölar där ni går dagligen, så är det kanske klopkt att överväga en anslutning.
Kostnaden består väl dels av en hiskelig massa grävarbeten och rör ut till anslutningen, dels av avgift till kommunen om det inte ingår i någon anna avgift. Om ni ändå skall gräva runt det befintliga huset och se över dräneringen så är det lika bra att koppla på.
 
Tack för dina synpunkter.

Egentligen har vi inga problem med vattenpölar eller så. Däremot tar källaren in vatten, men det verkar som att det kommer underfrån (grundvatten). Huset står på en gammal torpargrund så kallad varmgrund och källaren kan väl beskrivas som en jordkällare eller liknande. Dock med gjutet golv. Vi har inte bott i huset så länge (1 1/2 år) och några problem med mögel har inte uppstått, ännu? Men det är klart att man ororar sig lite. Skulle vanlig dränering hjälpa eller krävs andra lösningar när det gäller högt grundvatten?

MVH

Johan
 
  • Källare1.jpg
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.