Jag har behövt riva en del av loftet i min gamla lada efter att där stått och regnat in under en längre tid, med följden att del av konstruktionen ruttnade. Nu har det varit torrt ett par år utan tecken på att skadan växer, så jag tänker att det börjar bli dags att återställa loftet.
Bjälklaget är 100x170mm cc1200, golvplankorna 28mm och 35mm i blandade bredder, och det är lite över 3m mellan vägg och bärlina. Utöver den rivna ytan så vill jag även byta ut golvet fram till nästa bjälke då de flesta av plankorna som ligger där nu är under 1200mm.
Vad bör jag använda för virke? Min första tanke var att spiklimma 2 alternativt 3st 45x170 c24, är det vettigt? 115x180 funderade jag på också, men det blir klart dyrare. För golvet så är det närmsta original jag hittar 34x145 trall. Den verkar nästan alltid säljas impregnerad, gör det något i sammanhanget? Finns det andra alternativ som är bättre?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder