Idag så var jag och min 9-åriga son och slängde lite skräp på returpunken, I en container för trä så låg några brädbitar som min son ville ta hem och snickra lite på. Jag böjde mig ner och tog 7-8 stycken brädbitar, ca. 30-40 cm långa. Direkt så kom det fram en som jobbade där och påpekade att man inte fick ta med sig saker därifrån. Jag trodde att han skämtade först, men insåg snart att han menade allvar. Nu blundade han för den här gången så min son fick sina träbitar.
När jag åkte därifrån så försökte jag komma på varför det finns en sån regel, men kommer inte på någon bra orsak. För mig är det bara positivt om man kan återanvända något istället för att det slängs/bränns upp.
Någon som vet?
När jag åkte därifrån så försökte jag komma på varför det finns en sån regel, men kommer inte på någon bra orsak. För mig är det bara positivt om man kan återanvända något istället för att det slängs/bränns upp.
Någon som vet?
Jo, det finns en sådan regel. Misstänker att detta grundar sig i det kommunala sophanteringsmonopolet, har biten väl hamnat i sophögen är den "avfall" och får bara hanteras av kommunen eller dess utsände.
Tanken är att du ska kunna lita på att ingen annan tar det du har slängt.
Det är därför du måste lämna sådant som ska återanvändas separat.
Visst, brädor är väl inget som någon bryr sig om ifall de dyker upp i deras närhet igen, men regelverket gäller ju allt.
(Och sedan finns det ju även ett ekonomiskt värde i det som slängs)
Det är därför du måste lämna sådant som ska återanvändas separat.
Visst, brädor är väl inget som någon bryr sig om ifall de dyker upp i deras närhet igen, men regelverket gäller ju allt.
(Och sedan finns det ju även ett ekonomiskt värde i det som slängs)
B
breakman
Hobbyelektriker
· Västernorrland
· 1 765 inlägg
breakman
Hobbyelektriker
- Västernorrland
- 1 765 inlägg
Tror det funkat sådär... För ett par år sedan slängde jag en gammal Android-platta, hade glömt att ta bort Gmail-kontot. Efter ett tag hade den nytt liv i Rumänien...Dowser4711 skrev:
Absolut!B breakman skrev:
Visst funkar det inte i många lägen, det berättar ju TS redan från start.
Men bara för att ett regelverk inte efterlevs betyder ju inte att tanken bakom det försvinner.
Men jag fattar fortfarande inte vad det skulle göra om någon tar det jag har slängt? I min värld är det bara positivt om någon finner glädje att ha det jag vill slänga.
Dessutom så är det ju miljövänligt att återanvända istället för att köpa nytt.
Dessutom så är det ju miljövänligt att återanvända istället för att köpa nytt.
Dessutom är det en risk om du eller ditt barn dyker ner i en container för att leta brädlappar och någon annan samtidigt slänger mer i samma container.
En gång skulle jag slänga gamla fönster på ÅVC som jag misslyckats med att sälja. En som ville ha den fick dem direkt ur min bil, men då hade de inte varit och vänt i containern.
En gång skulle jag slänga gamla fönster på ÅVC som jag misslyckats med att sälja. En som ville ha den fick dem direkt ur min bil, men då hade de inte varit och vänt i containern.
Nu är de på vår ÅVC efter stängning och ”stjäl” ”soporna”. Rejäla grindar och väktare. Blir tjafs både före och efter stängning. I Malmö måste man scanna körkortet vid infarten till ÅVC för att folk inte kan följa enkla regler. Tjafs och hot mot personalen. Trodde vi hade stadsbiblioteken till sånt.Karl.s skrev:
Håller med dig i sak, men föreställ dig hur återvinningscentralerna skulle se ut om det va ok för vem som helst att plocka saker ur containrarna.R Rooney skrev:
Den har funnits så länge jag kan minnas, och då har jag passerat 40. Som riktigt liten (innan ÅVC fanns) minns jag att jag och syrran brukade leta ”skatter” på soptippen när farsan slängde där, men då dumpade man allt i en stor hög. Dessutom är det nog högst tveksamt om det var tillåtet, men på 80-talet var det ingen som brydde sigR Rooney skrev:
Jag tror att det har varit så så länge det har funnits moderna återvinningscentraler.R Rooney skrev:
Jag minns när jag var liten, så fanns ju soptippen där allt dumpades och grävdes ner efter hand utan sortering. Tror inte man fick ta saker där heller, men som små olydiga grabbar brukade vi krypa in under stängslet när det var stängt och leta efter kul grejer.
Man kunde hitta lite av varje, bland annat en och annan tidning med väldigt lättklädda damer
Medlem
· Västernorrland
· 2 366 inlägg
Stämmer. Det hänger också ihop med hur man definierar vad som är avfall - dvs. det som kommunen har skyldighet att ta hand om och som därmed är förbjudet för någon annan att ta hand om.Fotografen skrev:
Det är den som slänger avfallet som ensam har avgörandet. Vill hen bli av med det i sophanteringen så ska det hanteras där, oavsett hur andra skulle värdera samma pryl. Det är tillåtet att slänga sina guldringar i soporna, det är en rättighet att få dem omhändertagna som vilka andra sopor av kommunen, det är förbjudet för andra att hantera det som är sopor. Alltså får ingen fiska upp guldringarna ur containern efter de är slängda där.
Däremot kan kommunen sortera och skilja ut fraktioner för olika behandling, eller t.ex. plocka metall ur förbränningsaska. Så det är möjligt att materialåtervinna själv guldet, då är det ett led i avfallshanteringen. Ev. inkomst ska då gå in i totalekonomin för avfallshanteringen som är lag på att den ska gå plus-minus noll med kostnader, inkomster och betalda avgifter.
Vissa återvinningsstationer har ju avdelningar för sådant material man själv inte vill ha men tror att andra kanske kan använda. Jag vet inte hur inlämning och sortering går till där, och det är ju knappast troligt att grabbens små brädlappar hade hamnat där, men det är ju en väldigt god idé.