Isakare Isakare skrev:
Nytillverkad dörr som vitlaserades för 4 år sen, då uppfattades dörren som vit. Döm själv om den är vit nu ?? Dörren sitter i husets norra del och nås inte av solen, alltså ingen påverkan av den.[bild]
Fel typ av lasyr. Vi har en limträbalk som är vitpigmenterad, som suttit i ca 10 år, den är lika vit nu som när den var ny.

Denna förebygger gulning, det gör inte alla sorter:
https://www.stuvbutiken.com/sv/artiklar/herdins-tak-panelvit.html
 
  • Gilla
Welker
  • Laddar…
HOBBY ARCHITECT HOBBY ARCHITECT skrev:
Vad kostade tomten? Vad var det för vädersträck mot vattnet?
Vattnet ligger väster om stugan så de borde få kvällssol.
 
  • Gilla
Anna_H och 1 till
  • Laddar…
Någon som vet vad det var för mått?
 
Skulle var mycket intressant att få veta hur avloppsfrågan har lösts?
 
  • Gilla
Pergoteborg
  • Laddar…
krillek krillek skrev:
Dom rev ju ett äldre hus, är inte strandskyddet redan upphävt då eller hur fungerar det?
Finns fler hus längs hela älven ner till Säffle på båda sidor
 
Vilket underbart sommarhus. Tror dock inte att gäster blir särskilt långvariga - Loftsängen ser vädigt hård ut. så avskalat och stilrent, perfekt med naturtomt. Gillar färgen! Inte lika förtjust med allt träfärgat inuti.
 
man undrar ju vad det är för barn och barnbarn dom har som måste ha ett nytt hus för att dom ska komma och hälsa på

påminner om där vi bodde sist alla äldre i området skaffa fiber för locka dit barn och barnbarn funka inte en då barnen åkte till spanien istället för en sitta i nån stuga utan garanti till sol
 
  • Haha
Welker
  • Laddar…
HOBBY ARCHITECT HOBBY ARCHITECT skrev:
Tycker huset var fint förutom den hemska vinröda färgen och den alltför enkla spaljén på altanen. Sen undrar jag hur småbarn ska kunna gå på altanen utan att trilla ner, det är ju bara en horisontell stolpe till räcke.
Jag tänkte på det med men i någon av bildvinklarna såg det ut som att det satt glas och att det är en överliggare man ser. Det är väl i princip omöjligt att få slutbesked annars?
 
  • Gilla
HOBBY ARCHITECT
  • Laddar…
M maria01 skrev:
man undrar ju vad det är för barn och barnbarn dom har som måste ha ett nytt hus för att dom ska komma och hälsa på
Kan ju jämföra med mina föräldrars sommarstuga. Har aldrig åkt dit för övernattning, bara ett par timmar för bad och korvgrillning, kräver absolut ett nytt hus för att hälsa på längre. Orsak: bara två sängar. Vägrar lägga ut madrasser på golvet i storstugan varje kväll och bära ut allt i bilen igen på morgonen innan man kan äta frukost.
 
L Lasse56 skrev:
Skulle var mycket intressant att få veta hur avloppsfrågan har lösts?
Exakt. Den typ av problematik som grusar många andras drömmar finns inte i "husdrömmar"...
 
Man såg en brunn på ovansidan av huset, svårt att se om det var 3-kammar eller sluten tank. Gissar på 3-kammar med infiltration. Tyvärr får vi veta väldigt lite inom byggteknik, det verkar produktionen inte bry sig om alls.. :(
 
  • Gilla
Pergoteborg
  • Laddar…
Tycker färgen var riktigt fin, mycket bättre än faluröd. Invändigt dock är inte min smak.
Men varför gjöt man en så stor platta under huset och sen lade på ett bjälklag ?
 
Jonatan79 Jonatan79 skrev:
Man såg en brunn på ovansidan av huset, svårt att se om det var 3-kammar eller sluten tank. Gissar på 3-kammar med infiltration. Tyvärr får vi veta väldigt lite inom byggteknik, det verkar produktionen inte bry sig om alls.. :(
Sent svar. Men det är en sluten tank som ligger nedanför huset.
 
P pjkw skrev:
Hade dom någon isolering i väggarna? såg inte ut att vara det invändigt iallafall
Huset är isolerat utvändigt. 145mm träfiberisolering.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.