På min tomt finns en av nergrävd elledning. Den ligger i rör men är inte nergrävd tillräckligt djup (på vissa ställen gick det inte att få ner mer än 20 cm). Det finns inte heller någon varningsremsa över den. Ledningen är ca 30-50 m och går till ett uthus.
Jag ska nu sälja huset och vill friskriva mig från ansvar.
Någon som kan el-installationsreglerna?
Jag tänkte i kontraktet skriva nåt i stil med att "ledningen inte är ansluten vid övertagandet och inte tillåten att ansluta till elnätet".
Det borde vara tillräckligt som friskrivning från dolda fel, men när det gäller elinstallation så handlar det också om ansvar för att inte vålla skada. Klarar jag mig ifrån detta ansvar med en sån skrivning, eller måste jag gräva upp kabeln?
 
Såvitt jag hört (är ej behörig) så finns det inge speciell regel om visst djup på tomtmark. Tror att det finns en regel om 60cm under allmän mark. Om bristen på varningsremsa ev. är ett formellt fel vet jag inte.
 
Du behöver inte skriva nått över huvud taget. Det finns inget tvingande djup för elkalar och ligger dom i skyddsrör anses man ha uppfyllt sina åtaganden. Det finns rekommendationer men det är en annan sak. Dessutom är en icke ansluten elkabel inte nått som kan vålla skada, skulle nån i framtiden ansluta kabeln är det den som ansluter som har ansvaret för att allt är ok.
Vill ha både hängslen och livrem kan du ju skriva att kabeln inte är ansluten eller ta ett foto på den urkopplade kabeln och spara det för ev framtida bruk.
 
OK, tack!
Ny fråga när det ändå är kunnigt folk i krokarna: Det finns en blandning av jordade och ojordade uttag i samma rum som jag, efter vad jag kan förså, måste fixa till så att alla är jordade. Iaf om jag vill lämna över huset med korrekt installation (jag är skyldig till en del av mixarna själv, har några element och en skrivare som måste vara jordade, men har inte haft behov av att jorda taklamporna). Det är ingen större grej att jorda några uttag.
Men hur definieras ett "rum"? Om dörrarna mellan t.ex. tre hallar är permanent borttagna och ersatta med portaler (men väggarna är kvar), anses hallarna utgöra samma "rum" då (alltså i avseendet "om ett uttag i ett rum är jordat så måste alla uttag vara jodade")? Och samma med kök-hall-vardagsrum-trapp? I så fall blir hela våningen ett enda rum och en stor del måste dras om till jordat istället för någon enstaka.
 
normalt sett brukar ju inte medelsvennson fundera så mycket över elinstallationen, utan man säljer helt enkelt huset, och sen går ju ansvaret över på den nya ägarn..
 
Det är ALDRIG apparaterna som avgör om det ska vara jordade eller ojordade uttag i rummen det är RUMMET som styr, man kan alltid sätta apparater med jordad stickpropp i alla uttag. Det behövs ingen dörr för att det ska bli ett nytt rum, är tex dörrarna bortplockade och ersatta med portaler så är det fortfarande olika rum. tar man däremot bort väggen blir det naturligtvis samma rum. Sedan kommer man alltid att hitta gränsfall, som man får bedöma i fall från fall.
 
Tack, det var verkligen bra att få lära sig, jag har trott att det var både och (alltså att en apparat med t.ex. jordat plåthölje måste anslutas till ett jordat uttag).

Men:
"normalt sett brukar ju inte medelsvennson fundera så mycket över elinstallationen, utan man säljer helt enkelt huset, och sen går ju ansvaret över på den nya ägarn.."
är du helt 100 på detta? Jag har alltid hört att det är den som höll i mejseln som får skaka galler om det händer nåt!
 
frej skrev:
Tack, det var verkligen bra att få lära sig, jag har trott att det var både och (alltså att en apparat med t.ex. jordat plåthölje måste anslutas till ett jordat uttag).

Men:
"normalt sett brukar ju inte medelsvennson fundera så mycket över elinstallationen, utan man säljer helt enkelt huset, och sen går ju ansvaret över på den nya ägarn.."
är du helt 100 på detta? Jag har alltid hört att det är den som höll i mejseln som får skaka galler om det händer nåt!
det måste ju gå at bevisa vem som höll i mejseln innan denne någon ev. får skaka galler;)
 
Du gör helt rätt som rättar till det du vet är fel!
 
Rikard Ågren skrev:
Du gör helt rätt som rättar till det du vet är fel!
Håller med i princip men är det för stora jobb räcker det med att informera köparen tycker jag. Gräva upp en kabel tex skulle jag inte göra men däremot informera om att den ligger ytligt på sina ställen tex.
 
Mikael_L
frej skrev:
är du helt 100 på detta? Jag har alltid hört att det är den som höll i mejseln som får skaka galler om det händer nåt!
OK.Då begick du ett lagbrott när du bytte dina vägguttag och drog in en gul/grön sladd.

Om du nu fixar till det så det blir helt okej så begår du alltså lagbrott igen. :S :rolleyes:

Var den förra ändringen 2 år gammal är det preskriberat (men dör någon av det så ev åtal handlar om dråp eller så, är det väl längre presk.tid), fixar du till det felaktiga nu så blir du åtalbar igen.

Den svenska ellagstiftningen i ett nötskal. :)


Jag tycker trots allt att det är bra att du vill fixa till de kända bristerna, och tycker att du gör så.
Den nedgrävda kabeln skulle jag själv helt enkelt strunta i ! , det får vara som det är (du kan inte ana hur mycket tveksamma kablar det ligger i jorden i svenska trädgårdar. :))
Finns det JFB som skyddar kabeln så utgör den i princip ingen fara ändå. (Ja malfungerande JFB då)

Rumsindelning får man vara lite pragmatisk över, precis som elmont skriver.

Har du någon deklaration eller frågelista kan du nämna under någon elrelaterad punkt nämna att skyddsjordning av husets alla vägguttag endast är påbörjad och att kabeln ligger på vissa ställen så pass grunt som x cm ...
Bara så att du har varit tydlig, och då tänker jag mest på dolt fel-diskussioner eller likn.
 
Om du nu fixar till det så det blir helt okej så begår du alltså lagbrott igen.
Menar du för att jag inte är behörig? Min fundering var faktiskt att denna gång slå på stort och anlita en behörig för att fixa jordningen (min motivation att betala dyrt för något som inte syns i en kåk som nu ska säljas är visserligen låg, men jag tror inte att det ska behöva bli så hiskeligt många timmar).
Sen så får man bara hoppas att montörn inte vänder på klacken och går när han kommer in och börjar kolla runt...
Bara så att du har varit tydlig, och då tänker jag mest på dolt fel-diskussioner eller likn.
Precis, men när det gäller dolda-fel-köret känner jag mig rätt säker på hela huset. Bara man är ärlig och säger allt man vet kan det inte vara så mycket som ligger och lurar i en gammal 40-talskåk. Jag har bara haft lite ångest för el-ansvaret, men vet nu några rimliga vägar att gå vidare.d^_^b

Tack för alla bra råd, det var lärorikt. Och jag kanske inte ska vara så styv korken och fixa med all el själv framöver, det finns troligen fler regler jag inte känner till.
 
Mikael_L
frej skrev:
Tack för alla bra råd, det var lärorikt. Och jag kanske inte ska vara så styv korken och fixa med all el själv framöver, det finns troligen fler regler jag inte känner till.
Nädå, det finns inte så många regler att följa, det är enkelt faktiskt. :)

För att pyssla med el, förutom byta befintligt vägguttag eller strömbrytare eller greja med skarvsladdar, så krävs det elektrikerbehörighet. Eller att man är anställd av någon som har behörighet (och kanske att det sker på arbetstid).

Så troligen är de elektriker som fixar lite själv hemma, men inte har egen behörighet utan arbetar på företagets, lagbrytare då. Så mellan 7-16 = lagligt, 16 - 07 = olagligt. :S

Detta är alltså brott mot elinstallatörsförordningen och behörighetsföreskrifterna.


Sen kan ju själva elanläggningen vara korrekt eller felaktig. Men det är helt separerat från vem som faktiskt gjort jobbet (fast vid olycka eller en hemskt farlig anläggning kan det givetvis letas efter en ansvarig för felen).
Fel kan ju begås av både elektriker som hempulare, så det behöver ju inte ligga någon brottslig verksamhet bakom fel i elanläggningen.

Ansvaret för elanläggningen ligger dessutom på fastighetsägaren primärt, inte på de elektriker som varit där och grejat. :rolleyes:
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.