På nedervåningen har vi ettrörssytem som vi utökade med ett tvårörssystem för två år sedan. Dessa matas med en och samma cirkpump som tar hetvatten från en motorstyrd shunt med utegivare. Flödena är fulbalanserade mha avstängningskranar och det funkar bra.

Handritad skiss av värmesystem med ettrörssystem på plan 1 och tvårörssystem på plan 2 anslutna till en cirkulationspump.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vi ska bygga om pannrummet (med vedpanna) till tvättstuga och byta värmekälla till bergvärmepump. Då vill vi ha golvvärme i tvättstugan (5 m2) och angränsande groventré (5 m2). Rörläggaren ger förslaget att ha tre shuntgrupper á 5k+moms (förmodligen ECS 41); en för ettrörsslingan, en för tvårörsslingan och en för golvvärmen med motiveringen ”för att vara säker på att varje system funkar bra”. Annars föreslår han elektrisk golvvärme.

Vi hade ju gärna haft vattenburen golvvärme för att utnyttja bergvärmepumpen även där. Finns det något billigare/bättre sätt att kombinera dessa system? Borde det inte fungera med en LK m60n som kopplas som tvårörs, parallellt med radiatorerna på plan två? Jag misstänker att rörläggaren är rädd för att flödena kommer bli svårbalanserade och att det kommer variera mycket. Vad säger ni?
 
Det är temperaturen som skiljer.
Golvvärmen jobbar med en lägre temp och beroende på hur enrörs är gjort så kan den ha en lägre temp och högre flöde än tvårörs
 
Visst är det så.

Befintligt system fungerar klanderfritt (limmar i princip 21 grader) med endast en shunt styrd av utegivare och fyra fungerande termostater på elementen (av totalt 10).

Har inte 1255 en inbyggd cirkpump för radiatorerna samt shunt med styrning? I så fall skulle det väl räcka med bara en extern shuntstyrning till den nya golvvärmen tänker jag, och den inbyggda får ersätta det som finns idag.
 

Bästa svaret

V Viktor_F skrev:
Visst är det så.

Befintligt system fungerar klanderfritt (limmar i princip 21 grader) med endast en shunt styrd av utegivare och fyra fungerande termostater på elementen (av totalt 10).

Har inte 1255 en inbyggd cirkpump för radiatorerna samt shunt med styrning? I så fall skulle det väl räcka med bara en extern shuntstyrning till den nya golvvärmen tänker jag, och den inbyggda får ersätta det som finns idag.
Om 1255 har en eller inte är bara att kolla upp. Köp shunt som styr golvärmen.
Oftast så gör det som så att bergvärmepumpen gör värme till tappvatten och det blir en konstant temp. Sen finns det en shunt som shuntar ner värmen som styrs av en värmekurva som regleras efter en utegivare och inställda värden i pump som man kan ändra. Så om den inte finns mer än 1 shunt i pump så lär du köpa en shunt som får reglera ner temp efter rumstemp och en maxtemp
 
Japp, så hade jag tänkt! Fattar inte vad rörkrökaren skulle ha tre shuntar till...
 
Funkar det med en shunt för två och ett rör tillsamman! Så fortsätt med det
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.