Hej
Jag skall ansluta ett nytt avlopp nere i källaren (toa, dusch och handfat). Problemet är att den horisontella avloppstam som jag skall ansluta till är ett betongrör. Hur gör man? Kan man skära av röret och skarva i en gren, ungefär som man gör med ett gjutjärnsrör? Eller måste jag bila fram hela stammen och lägga i ett helt nytt rör som har en gren?
 
Kanske en sån?

Fernco kopplingar består av ett kopplingshus av mjuk termoplast med klammer av syrafast stål. Kopplingarna finns i ett flertal varianter och för ett stort antal rördimensioner
3109508aa.jpg
 
Jepp, något liknande var det jag behövde. Inte just den, men något liknade som oxå fanns på Sigro sidan bredvid. "Inhuggningsmuff" eller "Sadelgren för betongrör" verkar båda vara prylar för mig.

.... är sånt här kul eller är det kul? :)
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.