Hej!

Har en NIBE 300 sol som är runt 10 år gammal. Den senaste tiden har vi upplevt att vatten ur alla blandarna är väldigt varmt. Jag har "smedhänder" och har tidigare kunnat hålla händerna under rinnande vatten även om det spolats ut med max temperatur.

I dag provade jag att försöka mäta temperaturen med en enkel kökstermometer genom att fylla ett glas vatten med så varmt vatten som var möjligt att få ut ur kranen. Termometern visade 75 grader!

Reglaget på varmvattenberedaren går att reglera mellan 65 - 95 (skalan på reglaget går längre ner men det verkar vara spärrat vid 65) och har alltid varit inställt på 65, så är det även nu, alltså 10 grader lägre än det som kommer ut ur kranen. Kranen ut från beredaren är även strypt så mycket som går, så har det också alltid varit.

Är det någon som har en aning om vad som kan vara orsaken? Vi har inte kopplat in några solpaneler även om beredaren har stöd för det.
 
Spontant låter det som att termostaten har gett upp och beredaren tror att vattnet inte är tillräckligt varmt, läcker det ur säkerhetsventilen?
 
M marka skrev:
Spontant låter det som att termostaten har gett upp och beredaren tror att vattnet inte är tillräckligt varmt, läcker det ur säkerhetsventilen?
Nej det läcker ingenstans.
 
Måste väl vara avsaknad eller felaktig blandare vid beredaren?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.