Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi

Pruta - det lönar sig!

Elina Blom Westergren
Uppdaterad 27 jan 20129 kommentarer
Visste du att du kan pruta på allt från hemelektronik till byggmaterial? Ja, faktiskt på hela husköpet. Det är vanligare än du tror, och du kan spara mycket pengar under året som du kan använda till roligare saker.
Du kan alltid försöka pruta, ofta går det lättre än man tror.

Du kan alltid försöka pruta, ofta går det lättre än man tror.

Vi drar oss inte för att pruta när vi är utomlands, däremot upplever många det som en aning pinsamt att pruta här hemma i Sverige. Men det borde vi inte göra. Många företag förväntar sig till och med att du ska pruta idag.

Det är inte bara prylar som du kan pruta på, till och med husköpet är en förhandlingsfråga. Köper du exempelvis hus och tomt hos samma företag kan du säkerligen förhandla dig till exempelvis gratis vitvaror, ett billigare pris på antingen huset eller tomten, färdigmålat hus i priset eller vad som nu kan tänkas vara intressant. Det gäller bara att det även passar försäljaren rent ekonomiskt. I vissa fall är till exempel gratis vitvaror enklare att förhandla till sig än ett lägre pris, i andra fall är det kanske tvärtom. Känn av atmosfären och se vad som verkar gå hem hos den du förhandlar med.

Årstider
Precis som med mat så har prylar och tjänster olika årstider då det är bäst att shoppa. Och det innebär inte att det är bäst att handla när alla andra gör det utan självklart när det är lågsäsong för varan ifråga. Står folk på kö för att köpa varan blir det betydligt svårare för dig att argumentera för varför du bör få ett bättre pris.

Men det är inte alltid som lågsäsong är bästa tid. Handlar det exempelvis om grävjobb och liknande så blir det dyrare på vintern trots att det är lågsäsong, eftersom det krävs mer jobb för att utföra en uppgift då det exempelvis är käle i marken.

Måste du handla när det är högsäsong är mängdrabatt ett av de bästa argumenten. Köper du flera varor är det enklare att förhandla ner priset eller exempelvis få tre varor men betala för två. Ska du köpa en gräsklippare på våren kan du till exempel passa på att köpa den där spaden, gräsfröna och krukan som du också behöver och se om du kan få spaden och fröna på köpet eller om du kan få ner den totala summan med ett par hundralappar. 

Kom förberedd
Det är dumt att kasta sig in i en förhandling utan vare sig argument eller mål. Du bör ha läst på om varan, läst på om företaget och kollat upp konkurrenternas priser. Det handlar ju inte bara om att handla hos den som är billigast, utan snarare att handla hos den där du får mest för pengarna, och även service bör räknas in i den ekvationen. Är exempelvis en badrumsleverantör mer pålitlig än en annan så är det kanske mer värt att lägga pengar på den pålitliga och istället pruta hos denne. Du kan då påtala att konkurrenten ger dig samma tjänst och varor för ett bättre pris, men att du hellre väljer just detta företaget om de kan matcha priset.

Hemsidor som Prisjakt och Pricerunner är bra i sammanhanget, i alla fall när det kommer till rena produkter, eftersom du då kan kolla upp vad priset på varan är hos olika företag. Handlar det istället om tjänster kan du läsa och fråga på forum om vad andra betalat för samma tjänst i samma län, samt jämföra med vad de tar betalt i andra län. I vårt forum finns massor med trådar där det diskuteras priser, perfekt för dig som ska bege dig in i en förhandling.

FAKTA / Så får du ner priset

  • Mängdrabatt. Ofta kan du få ner priset rejält om du köper flera prylar på en gång hos samma återförsäljare. Är du ute efter delar till badrummet? Köp allt samtidigt och be om ett paketpris när du plockat ihop de saker du vill ha.
  • Jämför priser. Sajter som Prisjakt och Pricerunner gör det betydligt enklare att skaffa argument till varför du ska få ett billigare pris, det är bara att surfa in och kolla vad konkurrenterna tar för samma varor och presentera statistiken för den du förhandlar med.
  • Gå inte bara till de stora kedjorna. I mindre butiker är det större chans att du får förhandla priset med ägaren eller någon som är väldigt insatt i ekonomin, och på så sätt kan du förhandla ner priset enklare eftersom personen ifråga har rätt att sätta priset på varan.
  • Prylar istället för pengar. Ibland kan det vara enklare att få en extra pryl på köpet än att få det du köper för ett billigare pris. Ha det i åtanke när du förhandlar.
  • Köp när det inte är högsäsong. När alla är ute efter samma typ av vara kommer priset naturligtvis bli svårt att förhandla ner, övriga kunder står ju på kö och är kanske beredda att betala fullpris. Handla därför hellre när det är lågsäsong. Ska du exempelvis köpa trädgårdsprylar, gör det på hösten.

Läs också

  • Bygga attefallshuset själv - så mycket kostar materialet
  • Vem är billigast på verktyg - Gekås i Ullared, Bo Ohlsson i Tomelilla eller nätbutikerna?
Svara
Gilla

Kommentarer

9
E
Skrivet av: Gäst En idé vore att köra texten genom ett rättstavningsprogram, tjäle stavas tjäle, inte käle.
· 21 feb
E
Skrivet av: Harry73 Jag handlade en radio med min dotter. Radion kostade 1000:- Så jag berättade att hon hade 700 i sparpengar och undrade om han kunde göra någ
· 11 jun
E
Skrivet av: Linda Ett lagom ödmjukt upplägg, tycker jag... Hur brukar det funka?
· 27 feb
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Ekonomi

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Relaterade forumämnen

  • Prisförhandling vid husbygge. Förväntat eller fräckt?

    Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m.
  • Hornbachs prisgaranti

    Verktyg, Maskiner & Fordon
  • Bauhaus prisgaranti på 12%, bara mygel och båg?

    Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m.
  • Bör jag köpa mitt eget hus på offentlig auktion?

    Köpa & Sälja hus
  • Billig isolationsprovare för de våghalsiga

    El

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.