Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Slopa luftspalten vid takfoten

Marlén Eskilsson
Publicerad 25 aug 2008

Det är bra med fuktskandaler som får jätterubriker, så att företagen ändrar sina arbetsmetoder. Nyss hade vi skandalen om puts på cellplast.

Nu ser Veidekkes miljö- och utvecklingschef Johnny Kellner en ny fuktskandal i antågande - fukt på vindar. Hans lösning är att slopa ventilationen vid takfoten och i stället sätta in gavelventilation som går att stänga och öppna beroende på temperatur och luftfuktighet.

Johnny Kellner har gjort en studie av fukt på vindar tillsammans med Lunds Tekniska Högskola där man gjorde mätningar under två år i ett nybyggt flervåningshus utanför Stockholm. Där var fuktproblemen inte något problem. Det beror på två saker. Dels minskades ventilationen vintertid genom att man slopade ventilationen vid takfoten och istället satte in gavelventilation som går att stänga och öppna beroende på temperatur. Dels hade taket ingen asfaltspapp under betongpannorna utan en underlagspapp som släpper igenom fukt från vinden.

Vi har ingen gavelventilation utan massor av ventilationshål i hela taket, enligt leverantörens anvisningar när vi bytte tak för två år sedan. Vi har å andra sidan en eldstad som vi försöker använda regelbundet på vintertid, så jag hoppas att vi ska hålla fukten borta.

[​IMG]

Läs också

  • Kontrollera vinden vid husvisning
  • Husdrömmar - A-frame med återbruk och handverktyg
Svara
Gilla
Skriv en kommentar
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.