Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Elina Blom Westergren

Om att bo i ett byggkaos

Elina Blom Westergren
Publicerad 22 jan 20141 kommentar

Igår ställde jag ut sköldpaddornas inomhusterrarium på utsidan under en presenning. Japp jag har två sköldpaddor 😛. Sköldpaddorna bor dock inte hemma under bygget, eftersom det är svårt att få upp värmen till en för dem trivsam nivå här just nu.

Boet är i alla fall 3 kvadratmeter stort och jag har byggt det av potatislådor. Men när det kommer till att bo i hörnet av en byggarbetsplats är 3 kvadratmeter helt plötsligt väldigt stort - jag har cirka 35 kvadratmeter att förfoga över för tillfället. Med boet på utsidan blev det plötsligt plats för ett litet vardagsrum på 5 kvadratmeter. Förhoppningsvis klarar potatislådekonstruktionen vädret, annars får jag väl bygga ett nytt bo till våren helt enkelt.

vardagsrum.jpg

Har fått ett vardagsrum 👍(utrymmet vid fåtöljen i det mörka hörnet bakom skåpet).

Det är ganska knepigt att bo på en byggarbetsplats överlag, även om jag huserar i utkanten av den. Dagarna handlar om problemlösning. När minusgraderna plötsligt greppade tag i landet fick jag till exempel en köldchock här hemma. Snickare Per byggde då, och tilläggsisolerade, en mellanvägg för mig, så nu är det problemet löst.

mellanvgg.jpg

Mellanväggen (bild tagen före golvet isolerats osv)

En annan dag hamnade jag i tristess och började lägga de spårade golvspånskivorna i gamla delen. Tanken var att jag skulle få ett lite stadigare golv än vad osb-skivorna gav mig. Men eftersom det skulle gå två matarrör under kunde jag inte lägga skivorna hela vägen fram till väggen, vilket ni läsare påpekade var dumt för nu hamnade alla skarvar längs en linje. Tack! Visade mitt bygge för Per. Han skrattade, och ska sätta in en extra regel under så att skarven vilar mot den.

Man kan säga att Per många gånger är som motsatsen till byggkaoset.

Förra veckan bestämde jag mig, av någon outgrundlig anledning, för att börja renovera hallen i gamla delen. Så då fick jag ännu mindre utrymme att bo på. Nu är det nästan klart och jag är kanonnöjd - men jag rekommenderar inte (!) renovering av fungerande utrymmen mitt under ett byggprojekt. Lärdom.

Jag har för övrigt ingen fungerande spis, och är trött på micromat. Så förra veckan tändes grillen här hemma för första gången - i ren desperation efter riktig mat. Det fungerade helbra, men var kallt om fingrarna. I fredags åkte jag därför för att köpa två kokplattor. Men efter att ha besökt fem olika butiker insåg jag att någon köpt upp hela storstadens kokplattelager. Varför gör du på detta viset? Det blir således mackor och snabbmat ett tag till. Det är tur att jag rör mycket på mig här tack vare alla byggprojekt, och att jag har vänner och bekanta som bjuder på middag med jämna mellanrum.

kk.jpg

Kök bestående av en micro - med en blomkruka på för ökad mysighetsfaktor.

Så ja, det är lite rörigt och dåligt med funktioner och plats. Men jag ska inte ljuga, jag älskar det! Älskar att kunna sluta jobbet, plocka upp skruvdragaren och bygga något kul. Älskar att hitta nya sätt att attackera problem för att kunna lösa dem på smidigast vis. Älskar känslan av att ha något stort att se fram emot.

Fast det vore inte fel om det blev klart snart så att jag kan börja fixa och dona i nya delen 😃. Kan knappt bärga mig. Så här ser det ut där just nu:

huset.jpg

Ytterdörren har kommit på plats, den ska dock justeras lite men nu går det i alla fall att låsa.

nyadelen.jpg

Golvet på undervåningen har isolerats och monteringen av spårade golvspån är nästan helt klar.

Detta hoppas jag på just nu: Att den oväntade skorstensinstallationen inte blir så himlans dyr.
Nästa byggprojekt här hemma: Börja montera innertak.

Läs också

  • Gert och Karin Wingårdhs hus på Sand i Bohuslän
  • De renoverar och säljer hus – i Thailand
Svara
Gilla

Kommentarer

1
K
:thumbup:
· 24 jan
Visa alla kommentarer
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.