Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Fönsterpengar slut eller ej?

Marlén Eskilsson
Publicerad 4 mar 20081 kommentar

Idag kom jag äntligen fram till länsstyrelsen som har telefontid mellan 10-12. Igår var det helt omöjligt, massor med människor ringde samtidigt och ville veta hur det egentligen var med nyheten om att bidragspengarna man kan få när man sätter in energieffektiva fönster i huset. Är pengarna slut eller inte? Hur ska man göra om man tänker byta fönster nu?

Lite uppgivet berättade tjänstemannen som handlägger ärendet på länsstyrelsen att media bara berättar halvsanningar. Hos länsstyrelsen i Skåne som jag ringde hade man så många ansökningar på hög att de vet inte om pengarna är slut eller inte. Det kan de omöjligt veta förrän man har behandlat alla ansökningar. Hur det ligger till i olika län är inte så intressant eftersom Boverket sitter på en slutpott så att man försöker fördela pengarna jämnt över landet. Först till kvarn får först mala. Den som har ansökt först får bidrag först.

Han sa dock också att om pengarna tar slut är det inte så sannolikt att regeringen skjuter till mer pengar. 

Om du står i valet och kvalet om du ska satsa på energieffektiva fönster eller inte, måste du kalkylera med att det inte är säkert att det finns pengar kvar när din ansökan behandlas. Tänker du ändå sätta in energieffektiva fönster, lämna in din ansökan så fort som möjligt. Då ökar chansen att du ska få bidraget.

Läs också

  • Skynda söka bidraget för energieffektivisering av småhus - senast 1 juni
  • Svårt att få godkänt för solceller i kulturområden
Svara
Gilla

Kommentarer

1
G
Enligt mannen från boverket som intervjuvades så sa han likadant att PENGARNA ÄR INTE SLUT men det handlar om dagar innan vi har fått in så mycket ansökningar a
· 5 mar
Visa alla kommentarer
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.