Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Byggbranschen ett par ljusår efter?

Marlén Eskilsson
Publicerad 8 feb 2008

Har du läst Stieg Larssons Millenium-trilogi? Mycket bra kriminalromaner, kanske de bästa jag har läst. Historierna utspelar sig till stor del på tidskriften Millenium, en tidning med vassa avslöjande reportage. I "Luftslottet som sprängdes" förklarar journalisten Henry Cortez för övriga redaktionen varför det är intressant att göra ett reportage om toalettstolar:

"Det är mycket enkelt", sa Heny Cortez. "Sveriges i särklass största industri är byggbranschen. Det är en industri som i praktiken inte kan flytta utomlands även om Skanska låtsas ha ett kontor i London och sådant. Kåkarna ska i alla fall byggas i Sverige".
"Jaha, men det är inget nytt."
"Nä. Men vad som är halvnytt är att byggbranschen ligger ett par ljusår efter all annan industri i Sverige då det gäller att skapa konkurrenskraft och effektivitet. Om Volvo skulle bygga bilar på samma sätt så skulle den senaste årsmodellen av Volvo kosta runt en eller två miljoner kronor styck. För all normal industri handlar det om att pressa priser vilket innebär att kvadratmeterpriset ökar och att staten subventionerar med skattepengar för att det inte ska bli helt orimligt."
"Finns det en story i det där?"
"Vänta. Det är komplicerat. Om låt säga prisutvecklingen på hamburgare hade varit likadan sedan 1970-talet så skulle en Big Mac kosta drygt hundrafemtio spänn eller mer. Vad det skulle kosta med frittar och cola vill jag inte ens tänka på, men min lön här på Millenium skulle inte räcka så värst långt. Hur många vid det här bordet skulle gå på MacDonald's och köpa en burgare för en hundring?"
Ingen sa något.
/...../
"Frågan är då varför bostäder är så förbannat dyra? Jo, eftersom de som beställer husen inte vet hur de ska beställa."
"...därför att byggföretagen skiter i att pressa priserna."

Jag bara önskar att Stieg Larsson hade utvecklat det där ytterligare och skrivit en bok om våra sjukt höga priser på byggmaterial.

Läs också

  • Hög orderingång men hårt pressade hustillverkare
  • Checklista bygga till huset
Svara
Gilla
Skriv en kommentar
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.