Belysning med kvicksilver fasas ut
Lampor och lysrör har tillåtits innehålla kvicksilver trots att metallen utgör ett allvarligt miljögift, men nu ska belysning som innehåller kvicksilver fasas ut. Under 2023 blir dessa helt förbjudna inom EU.
- Det innebär att man inte får tillverka eller importera produkterna till EU, men man får sälja av innevarande lager i exempelvis en butik som redan köpt in de här produkterna, säger Johanna Löfbom, utreda på Kemikalieinspektionen som tillsammans med Energimyndigheten drivit på om förbudet.
Att kvicksilver varit tillåtet i vissa lampor och lysrör, samtidigt som det fasats ut inom andra produktkategorier, beror på att man väntat på mer energieffektiva alternativ. Nu uppges det finnas sådana och därmed är det dags att ta nästa steg.
- När ljuskällor med kvicksilver nu fasas ut till förmån för LED-belysning räknar vi med en energibesparing på cirka 310 miljarder kWh och en minskning av kvicksilver med ca 5,4 ton inom EU fram till 2035, säger Peter Bennich, senior rådgivare på Energimyndigheten.
Kommentarer
84