Trädgård i två nivåer

Besvarad 20 mar 2018 av Cajsa Lundin
Hej, jag bor i ett hus i engelsk stil med en lång trädgård (5,5 m bred) på baksidan med murar på båda sidor. Inom en ganska snar framtid planerar jag att göra en utbyggnad i bottenplanet på 3-4 meter (väntar på bygglov från kommunen) följt av en fyra meter lång stenlagd terrass. Trädgården hade ursprungligen tre olika nivåer med den lägsta intill huset och sedan två till stigande. Nu har vi grävt ut det mesta för att ha utbyggnaden och terrassen på samma nivå som bottenplanet i huset och då har vi samtidigt sänkt den bakre delen av trädgården med ca 30 cm. Nu har vi bara två olika nivåer men det är ganska stor höjdskillnad på dessa två, ca 150 cm. Jag planerar att bygga en stödmur med trappa på ena sidan men undrar nu vilken annan lösning man skulle kunna tänka sig? En 150 cm hög vägg/mur som avdelare mellan terrassen och resten av trädgården ser nog inte lika trevligt ut som en slänt med marktäckande plantor. Jag ska försöka bifoga foton och är tacksam för alla förslag.
 
  • Trädgård under ombyggnad med utgrävda delar inför en framtida terrass och utbyggnad, murade sidor.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Vy över en utgrävd trädgård med två nivåer, separerade av en jordvägg, och en skottkärra på betonggolvet i förgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Utsikt över en trädgård med olika nivåer, utgrävningsarbeten och en vit förrådsbyggnad.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Grävd trädgård i två nivåer för utbyggnad med trappa och murkant, väntar på grönska.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder

Svar

Hej!

Det här är inte någon lätt fråga att besvara.

En hög mur blir ofta väldigt dominant – både fysisk och visuellt avbrytande. Bra om flödet mellan nivåerna känns trevligt.

I ett designuppdrag hade jag visat bilder på olika lösningar, bollat idéer och skissat.

Det viktigaste för mig hade varit att ta reda på hur ni vill använda trädgården, vilka funktioner ni önskar, vad ni gillar. Viktigt är även att veta eventuell problematik som insyn, nederbörd osv.

Det tar på tok för lång tid att ge en massa olika lösningar här. Men det går säkert att lösa.

Glöm inte bort att planera in det gröna levande, gör stor skillnad för känslan.

Ledsen för att jag inte kan ge bättre svar...

Lycka till!
Hälsar Cajsa
 

Kommentarer

BrysselMaria ·
Tack för ditt svar. Min granne, som har samma "nivåskillnadsproblem" i sin trädgård har precis kapat ner växtligheten, så nu ser jag hur han har löst problemet. Jag tror jag kommer att försöka göra något liknande, fast med trappa till sidan och inte i mitten. På så vis blir övergången mellan de två olika nivåerna mjukare och grönare. Vad gäller resten så blir det mest gräs och kanske några buskar vid sidorna. Lättskött och vintergrönt tänker jag mig. Om någon undrar hur jag vågar lägga ut foto från min grannes trädgård vill jag informera att vi inte bor i Sverige, så han får förbli anonym.
 
  • Trädgård med nivåskillnad visande en lösning med kantade gräsytor och centralt placerad trappa.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder

De senast besvarade frågorna

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?

Hur klipps min Ölandstoj

29 sep 2025
Mina tokar har nu växt så att stammen är 1/2 m ty.p Kan man ändå klippa ner dom.?

Kan man klippa en klotpil?

29 sep 2025
Har 2 st rätt så stora klotpilar som har mycket grenar som det ej är löv på. Funderar på om man kan beskära allt som det inte är löv på och att dom sedan tar sig igen. Har ju sett att det kommer...
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.