Liguster i tung blöt jord

Besvarad 11 apr 2011 av Cajsa Lundin
Hej läste "vintergrön liguster". Väldigt informativt och bra. I somras köpte vi hus med ca. 50 löpmeter ligusterhäck som bara är 30 cm. Grävde genast ur gräs och gödslade men hur gör jag med jorden? Ska jag lägga på torv, barkmull eller tom. försöka arbeta ner det i en spalt längs med på in och utsida? / Jessica
 

Svar

Liguster klarar även lerjord. Om den är superhård och tät kan ni sticka en grep på sidorna av plantorna innan ni lägger på organiskt material.

Lägg på kompost eller brunnen kogödsel (påse duger) nu direkt ca 3-4 cm. Detta innehåll mycket mullämnen och sätter fart på maskarna som hjälper till att lufta jorden, så den får bättre struktur, så rötterna trivs bättre. Gör så varje vår (god idé överallt i trädgården) för långsiktigt välmående växter. Det går att göra detta fler gånger per växtsäsong, men inte kvävegödsel efter midsommar är en god tumregel. (kogödsel på påse är kvävegödslad, ta ogödslad torv ifall ni inte har kompost). Löven på hösten är också bra.

Man bör inte lägga spalter/skikt av "annat material" varken i botten eller på sidorna i en växtgrop. Det slutar ofta olyckligt. Bäst hade varit att blanda befintlig lerjorden med grus och "mullig jord" vid plantering. Att se till att luckra gropväggarna ordentligt är viktigt vid lerjord, och inte för smala häckdiken. (skriver detta för dem som läser rubriken, och inte har planterat än).

Fortsätt hålla undan gräs och ogräs! Vattna ordentligt särskilt vår (när jorden börjar torka) och heta sommarveckor! Vatten har väldigt stor effekt på tillväxten, de flesta vattnar på tok för lite.

Lycka till!
 

De senast besvarade frågorna

Klippning av idegran (taxus)

28 jan 2026
Hej. Jag vill klippa ner en taxus till halva höjden. Hur gör man det på bästa sätt och vilken tid på året är det bäst att göra det på. Hälsningar Jan

Ligusterhäckplantor med gula rötter

14 jan 2026
Hej! Har fått levererat 50 st krukodlade ligusterplantor. Eftersom det skulle dröja ca 1 vecka innan de kom i jorden så har jag vattnat dem. Såg att det var hemskt mycket rötter och att de var...

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.