Jordförbättring på odlingslott

Status
Inte öppen för fler kommentarer.
Besvarad 12 aug 2016 av Cajsa Lundin
Hej
Jag har tagit över en odlingslott som är täckt med jordgubbsplantor och lite andra växter. Jag skulle vilja göra landet redo för att odla till våren, redan nu. Jag vill ta bort de gamla växterna och min mamma pratade om att vända hela landet med spade kan d vara en bra idé? Jag har läst om att man kan låta växtdelarna med rötter och allt ligga kvar på landet och sedan vända ner dem till våren ska jag göra det eller ta bort dem? Jag har tillgång till en jordfräs när ska jag använda? Jag vill även odla ekologiskt och hur är det då med den befintliga jorden som är där nu och som inte är odlad ekologiskt, måste jag byta ut den eller försvinner eventuella bekämpningsmedel och kemikalier från jorden efter hand?
Tacksam för svar
Mvh
Elin
Fru-b@hotmail.com
 

Svar

Hejsan!

Otroligt intressant och viktig frågeställning. Tack!

Jag svarar inuti din text med kursiv text.

Jag har tagit över en odlingslott som är täckt med jordgubbsplantor och lite andra växter. Jag skulle vilja göra landet redo för att odla till våren, redan nu. Jag vill ta bort de gamla växterna och min mamma pratade om att vända hela landet med spade kan d vara en bra idé?

Så brukar man göra om man har tät tung lerjord, eftersom den fryser sönder (vattnet i den "sprängs", vilket gör den porösare) under vintern. På våren bearbetar man lerjorden försiktigt. Nu har man börjat förorda att inte "byta plats" på jordens lager, eftersom olika mikroorganismer, strukturer, porer och näringsämnen finns på olika djup – och när man rör om förstör man det geniala livet. Särskilt viktigt är att alven alltid bibehålls underst och att det näringsrika onedbrutna är överst, inte kring rötterna. Snegla på naturen, så blir det rätt.

Jag har läst om att man kan låta växtdelarna med rötter och allt ligga kvar på landet och sedan vända ner dem till våren ska jag göra det eller ta bort dem?

Om du inte har ogräs fungerar det att låta växtdelarna vara kvar. Det kallas ytkompostering, och är fiffigt eftersom det bidrar till mull/struktur och de nedbrutna näringsämnena återvinns. När växter bryts ner, går det åt kväve, samt att om det är mycket växtdelar kan det bli svårt att odla nytt. Så jag skulle föreslå att lägga det mesta av växtdelarna i kompost istället, och sen återföra när det blivit jord.

Jag har tillgång till en jordfräs när ska jag använda?
Nja, det låter onödigt. Men det är bra att dela eller finfördela växtdelar, eftersom de förmultnar snabbare genom fler "angreppsytor".

Jag vill även odla ekologiskt och hur är det då med den befintliga jorden som är där nu och som inte är odlad ekologiskt, måste jag byta ut den eller försvinner eventuella bekämpningsmedel och kemikalier från jorden efter hand?

Vi flyttar runt jord på vår planet i onödan tycker jag. Kan kan ifrågasätta att använda fordon och maskiner för att föra bort växtavfall och gammal jord, och sen transportera in färdigförpackad jord. Om man väger in det i ekologiska tänket är det alltså betydligt mindre resursslöseri att jordförbättra, gärna med växtavfall som återgått till livgivande jord på sin egen tomt. Angående kemiska bekämpningsmedels inverkan över tid vågar jag inte uttala mig. Toxiska substanser tar olika länge att brytas ned, tas upp eller transporteras vidare i kedjan. (fotokemisk, kemisk och biologisk nedbrytning). En jord som utsatts av gifter har ofta inte lika rikt mikroliv, dvs de naturliga livet som håller jorden frisk är rubbat. Maskar och andra nedbrytare hjälper ger jord med en struktur som håller näring och vatten, samt skapar de viktiga porerna som ger syre. Ska du sälja det du odlar är kraven större, men om du odlar för egen del så tycker jag du kan behålla jorden och jobba på att förbättra den, helt enkelt mata mikrolivet, med egen kompost och naturlig näringstillförsel.

Varmt lycka till!
 
Redigerat:

De senast besvarade frågorna

Klippning av idegran (taxus)

28 jan 2026
Hej. Jag vill klippa ner en taxus till halva höjden. Hur gör man det på bästa sätt och vilken tid på året är det bäst att göra det på. Hälsningar Jan

Ligusterhäckplantor med gula rötter

14 jan 2026
Hej! Har fått levererat 50 st krukodlade ligusterplantor. Eftersom det skulle dröja ca 1 vecka innan de kom i jorden så har jag vattnat dem. Såg att det var hemskt mycket rötter och att de var...

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.