Hjälp med ett trädäck

Besvarad 25 jun 2011 av Cajsa Lundin
Hej Cajsa!

Vi ska bygga ett trädäck och läste det du skrev om att man inte ska göra däcket så stort. Vi funderar på att ha utemöblerna (en soffa, två stolar och en bänk) och eventuellt en grillplats på däcket. Blir det för mycket tycker du? Hur många kvadratmeter tycker du max att man kan ha trädäcket?

Sedan undrar jag också vad det kostar om du ritar trädäcket åt oss. Vi bor i Hudiksvall.

Hälsningar Liselotte N
 

Svar

Hejsan

Ni vet redan vad ni vill ha för möbelgrupp/möblering och då utgår man från detta. Då bör det per automatik inte bli "för stort" (om nu inte huset är litet eller nivån på alten är hög jämfört med trädgården i övrigt) Sen kanske det finns naturliga rörelsemönster över trädäcket, dvs behövs ett fria gångstråk. Kanske vill ni ha grillen på stenläggning, kanske en nivå ner?
Om ni vill ha andra funktioner, som t ex solpressarplats med solbäddar, barnens uppblåsbara pool, en hammock, en halvskuggeplats under pergola, ett ställe för vindskydd osv, så tycker jag att ni bör dela upp altanbygget i sektioner (rum). Det blir både mer funktionellt, lättare att möblera, och betydligt trevligare. Försök också tänka in grönska, kanske går det det att göra urtag för buskar, perenner eller ett träd, eller något spaljéhörn för klätterväxter? Eller en vägg som gör nytta som rumsindelning, t ex en häckstump eller höga gräs. Belysning? Infravärme? Bederbördstät yta? Vatten? Framtida planer (ute-spa, pool, utekök)?

Men som sagt, utelivet ska inte "hängas fast på fasaden" – det blir betydligt trevligare om man placerar vissa funktioner längre ut, leder vidare till andra ytor i trädgården.

Jag kan inte svara på vad det kostar på rak arm, behöver veta mer om förutsättningar, storlek, önskemål om innehåller och detaljer i ritning. Mejla mig om ni är intresserade. (på www.formochfunktion.se/tradgard hittar du kontaktuppgifter).

Hälsar Cajsa
 

De senast besvarade frågorna

Klippning av idegran (taxus)

28 jan 2026
Hej. Jag vill klippa ner en taxus till halva höjden. Hur gör man det på bästa sätt och vilken tid på året är det bäst att göra det på. Hälsningar Jan

Ligusterhäckplantor med gula rötter

14 jan 2026
Hej! Har fått levererat 50 st krukodlade ligusterplantor. Eftersom det skulle dröja ca 1 vecka innan de kom i jorden så har jag vattnat dem. Såg att det var hemskt mycket rötter och att de var...

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.