Sara och Mark renoverar stationshuset i Västra Klagstorp - Husdrömmar
Häng med när Sara och Mark ger sig på att renovera ett gammalt stationshus på landet utanför Malmö, för precis så här är det att renovera ett riktigt gammalt hus när man gör mycket av jobbet själv.

Stationshuset byggdes 1906. Nu ska det få nytt liv. Foto: SVT
I det sjätte avsnittet av Husdrömmar 2025 får vi följa Sara Hasselström och Mark Whale som tar sig an den gedigna uppgiften att renovera det gamla stationshuset i Västra Klagstorp byggt 1906, strax söder om Malmö. De river bärande väggar, stämpar upp och avväxlar balkar - det ger en bra bild av hur det är för den som vill ge sig på att renovera ett gammalt hus.
Bakgrund
Sara Hasselström och Mark Whale har länge drömt om att köpa ett gammalt hus. Även om de inte specifikt sökte efter en järnvägsstation föll de för det här stationshuset, inte minst för att trädgården har stor potential. Båda gillar de utmaningar och klättrar gärna i berg - de resonerar som så att - om man inte kan så läser man på och provar. Blir det fel får man göra om det igen.

De flyttade in i huset ett halvår innan programmet börjar. Halva stationen har varit bostad tidigare, medan väntsalen i princip har stått orörd.
Huset är q-märkt, vilket innebär att exteriören är skyddad och kräver tillstånd för förändringar, medan interiören ger större frihet. Stationshuset var självförsörjande en gång i tiden med en rotsaksträdgård och en fruktträdgård, något som Sara tänker återuppbygga.

Fakta om projektet
Byggherrar: Sara Hasselström och Mark Whale
Plats: Västra Klagstorp, Malmö
Inköpspris: 4 miljoner kronor
Budget för renovering: 1,5 miljoner kronor
Boyta nedervåning: 96 kvm
Planerat färdigställande: September 2024
Planer för renoveringen


Till en början planerade Mark och Sara att:
- Öppna upp mellan kök och matsal. För att maximera ljusinsläppet planerar de att riva väggen mellan köket och matsalen.
- Flytta trappan. Om de ändrar trappans riktning tänker de att det skapas mer utrymme i köket för ugn, kylskåp och förvaring.
- Fönstren på övervåningen är så ruttna att det inte går att renovera, men på nedervåningen ska de renovera de befintliga fönstren. I den gamla sommarväntsalen sitter en hel rad fina gamla fönster i behov av kärlek.
Gert har invändningar mot kökets planlösning - ändrade planer!

Gert blir bekymrad när han ser hur de har tänkt planera köket, det kommer att bli för trångt. Han föreslår att de river en vägg till och tar en del av tvättstugan, något som de tycker är en bra idé och ändrar sina planer. Då behöver de inte heller byta håll på trappan.
Läcka i taket
Besiktningen hade visat på påväxt i taket. När de river innertaket i juni 2023 stöter de på en vattenskada, vatten har trängt in från yttertaket och orsakat ruttnade takbjälkar. Nu måste de lägga om taket det första de gör och ändrar planerna. Ovanvåningen flyttas upp i prioritering, istället får badrum och tvättstuga göras i ett senare skede. De lägger ny råspont och papp på taket.
Renoverar övervåning, sedan kök och fönster
När det nya taket är på plats tar de tag i övervåningen. De börjar med att plocka bort golvet. Under är det isolerat med lera och sten, man tog vad som fanns till hands på den tiden.

De gamla reglarna måste därför få en ny regel på varsin sida om för att stötta upp. Då blir den monterad så att det blir helt rakt när de lägger golvet sedan.

De passar även på att sprutisolera golv och tak när de renoverar där uppe.
När taket är klart, två nya fönster insatta och golvet är lagt så kan de koppla av och flytta upp till övergången.

Parallellt med övervåningen ska de göra om trappan upp. Den är dock väldigt brant. Därför ska de ändra vinkeln till en mer behaglig.
I verandan kommer de att bevara alla fönster. Sara använder en speedheater för att ta bort färg innan hon skrapar, målar och kittar om fönstren. Hon kommer också att renovera träet där det är ruttet. Sedan ska de sätta på ny fasad.

Teglet som blir över när de har rivit väggar där inne, blir gångar ute i trädgården. Sara bygger pallkrageodling av gammalt byggmaterial från huset.
Trötta på slutet
På slutet börjar de bli trötta och säger att de nog aldrig kommer att renovera ett hus på det här sättet igen.
– Att renovera ett gammalt hus tar längre tid än att bygga nytt tror jag, säger Sara.

Det som håller dem igång är att de vet att det kommer att bli bra till slut. Det finns ett mål och de ger huset ett nytt liv.
Vi får se när Sara målar med äggoljetempera. De målar även med linolja och silikat. De försöker vara så miljövänliga de kan.
Programledarna avsynar slutresultatet
I september 2024 kommer programledarna dit för att se hur det har gått. Var har kylskåpet hamnat?

– Man älskar ju det här öppna, säger Gert.

Nu flödar ljuset från alla håll i matrummet som tidigare var den gamla väntsalen och som nu blivit deras matsal. I kökstaket sitter en blommig tapet.

Kylskåpet står nu runt hörnet från den lilla köksön där spisen står. Gert hade satt spisen på andra sidan av köksön dock, men det håller inte Sara med om. Nu kan hon stå och prata med gästerna när hon lagar mat.



De har ett fint bord i röd marmor, loppisfynd för 600 kr.

Där uppe är sovrummet inrett, stort och fint. Takbjälkarna är synliga. Gästrummet är på andra sidan.

I den gamla sommarväntsalen är det nu en veranda. De vet inte än vad de ska ha den till. Anne förslår att de använder den som sommarmatsal. Fönstren är så fint renoverade, som nya.

Nu återstår bra ett rum att renovera, sedan ska de ge sig på det lilla brygghuset som de ska renovera och inreda till gästhus. De ska vila över helgen, sedan på måndag är det på med snickarbyxorna igen.
De har inte fört bok på hur mycket tid de har lagt ner, men nästan varje dag eller kväll efter sina heltidsjobb. Budget var satt till 1,5 miljoner kr, men de har gått över med 200 000 kr pga vattenskadan. Nu planerar de att bo här livet ut.
Kommentarer
19