Tillval i köket

Status
Inte öppen för fler kommentarer.
Besvarad 14 nov 2015 av Christel Mansson
Hej! Vi har köpt en nyproducerad 3a och ska nu göra våra tillval när det gäller köket. Vi har tänkt oss en bänkskiva i massivt trä, valnöt och vita skåpluckor. Golvet är ekparkett. Vi har nu fastnat vid kaklet. Vi funderar på mosaik, men frågan är om man ska välja ljusa färger som gråvitt eller om det funkar med en mörkare variant i brunrött?
Vad bör man tänka på när det gäller färger och kontraster? Vi vill gärna ha ett varmt kök, modernt men ändå personligt.
 

Svar

Hej, Det låter fint med en mörkare variant av glasmosaik, som går ton i ton med valnöten. Det blir mer personligt och lite vågat, då de flesta nog skulle valt ljusare och mer neutralt som gråvit. Det blir också fint. Eller så kan man gå åt det ljust glasgröna/glasblåa hållet på mosaiken. Blir ett helt annat uttryck, men de mosaikfärgerna passar till det mesta.
 

De senast besvarade frågorna

Bord med marmorskiva

12 maj 2017
Hej, Jag har ny köpt ett marmorbord men fick kaffefläckar. Nu vill jag köpa vax, var kan man köpa det? Jag undrar åxå om det hjälper tack.

Avstånd runt köksö

13 mar 2017
Vad grundar sig minimum på?

Plywood som ytskikt

24 feb 2017
Funderar på att ha plywood på innerväggarna istället för träpanel. Vilken kvalité rekommenderar du och hur gör man bäst vid skarvarna? Har inte sett särskilt många bilder.

Fråga experten

Den här delen av fråga experten är tillfälligt stängd. Kom tillbaka senare för att ställa nya frågor.

Läs mer

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.