Plywood som ytskikt

Status
Inte öppen för fler kommentarer.
Besvarad 24 feb 2017 av Christel Mansson
Funderar på att ha plywood på innerväggarna istället för träpanel. Vilken kvalité rekommenderar du och hur gör man bäst vid skarvarna? Har inte sett särskilt många bilder.
 

Svar

Vad fint! Det är ett fint material som man ser mer och mer. Jag tycker det är snyggast med det som inte är väldigt mönstrat, och skarvarna kan man låta vara som de är tycker jag. Vad gäller kvalitet, tjocklek och montering bäst att fråga en duktig hantverkare.
Se här ett hus med björkplywood i hela huset:
http://www.residencemagazine.se/drommen-om-skargarden/
Snyggt.
 

De senast besvarade frågorna

Bord med marmorskiva

12 maj 2017
Hej, Jag har ny köpt ett marmorbord men fick kaffefläckar. Nu vill jag köpa vax, var kan man köpa det? Jag undrar åxå om det hjälper tack.

Avstånd runt köksö

13 mar 2017
Vad grundar sig minimum på?

Plywood som ytskikt

24 feb 2017
Funderar på att ha plywood på innerväggarna istället för träpanel. Vilken kvalité rekommenderar du och hur gör man bäst vid skarvarna? Har inte sett särskilt många bilder.

Fråga experten

Den här delen av fråga experten är tillfälligt stängd. Kom tillbaka senare för att ställa nya frågor.

Läs mer

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.