Sovrumsmatta

Status
Inte öppen för fler kommentarer.
Besvarad 15 nov 2014 av Christel Mansson
Hej!
Ska lägga in heltäckningsmatta i sovrummet, vilken typ av matta passar bäst. Den ska vara gosig att gå på.
Mvh
Eva
 

Svar

Hej Eva, Idag finns det många väldigt fina mattor att välja på, och materialen har utvecklats enormt sedan 70-talet. Ull skulle vara mitt förstahandsval, då jag älskar naturmaterial. Sedan finns det många fina material som känns som velour och silke, men som är 100% polyamid. De är mycket bra och antistatiska nuförtiden. En helt annan stil som jag gillar är kokosmattor som används som bas och där man sedan kan lägga mjuka mattor ovanpå. Det har länge varit vanligt i t ex England. Urvalet är stort på nätet och man kan lätt skicka efter prover och olika nyanser.
 

De senast besvarade frågorna

Bord med marmorskiva

12 maj 2017
Hej, Jag har ny köpt ett marmorbord men fick kaffefläckar. Nu vill jag köpa vax, var kan man köpa det? Jag undrar åxå om det hjälper tack.

Avstånd runt köksö

13 mar 2017
Vad grundar sig minimum på?

Plywood som ytskikt

24 feb 2017
Funderar på att ha plywood på innerväggarna istället för träpanel. Vilken kvalité rekommenderar du och hur gör man bäst vid skarvarna? Har inte sett särskilt många bilder.

Fråga experten

Den här delen av fråga experten är tillfälligt stängd. Kom tillbaka senare för att ställa nya frågor.

Läs mer

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.