Färg och storlek på kakel?

Besvarad 16 apr 2009 av Christel Mansson
Hej!
Håller på att planera ett kök, som kommer att gå i ek, svarta bänkskivor med lite gråa stänk i.
Lutar åt en komination av ekgolv och gråa clickgolv som ser ut som klinkers pga av det finns på vår inglasade veranda som ligger vägg i vägg med en öppen ingång.
Min fråga är nu:
1: färgen och stoleken på väggkaklet under skåp och över diskbänk?
2. Kan man göra en snygg övergång mellan golven i rummet och hur? vi funderar på att ha ekgolvet under matbordet eller i hela rummet med clickgolv i skifftande gråa toner runt köksön.
 

Svar

En storlek på kakel som är tacksamt är t ex 50X50mm och jag tror att ljust grå skulle passa.
Det är erkänt svårt att göra en övergång mellan golvmaterial och helst vill man undvika det. Det bästa är om man kan hitta en riktigt bra golvläggare/plattsättare som lyckas göra mötet mellan materialen utan glipor och behov av list. Annars, välj en så smal och osynlig list som möjligt, i trä eller metall om det passar i övriga inredningen.

Mvh,
Christel Månsson
Inredningsarkitekt
 

De senast besvarade frågorna

Bord med marmorskiva

12 maj 2017
Hej, Jag har ny köpt ett marmorbord men fick kaffefläckar. Nu vill jag köpa vax, var kan man köpa det? Jag undrar åxå om det hjälper tack.

Avstånd runt köksö

13 mar 2017
Vad grundar sig minimum på?

Plywood som ytskikt

24 feb 2017
Funderar på att ha plywood på innerväggarna istället för träpanel. Vilken kvalité rekommenderar du och hur gör man bäst vid skarvarna? Har inte sett särskilt många bilder.

Fråga experten

Den här delen av fråga experten är tillfälligt stängd. Kom tillbaka senare för att ställa nya frågor.

Läs mer

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.