Er fråga gäller röt- och mögelskador i tillbyggnadens takkonstruktion.
Hej J. och H. Frågor om dolda fel verkar intressanta för de begåvade följarna och det är sällan fallen är identiska.
Utgångspunkten vid dolda fel är enligt min mening att ett dolt fel inte är upptäckbart eller förväntat vid köpet. Man tänker sig då en normalt aktsam och kunnig köpare, som så att säga undersöker fastigheten med sina sinnen. (Bonus pater familias). a. Upptäckbara omständigheter är till exempel fuktfläckar, sviktande golv, sprickor i fasaden eller mögeldoft. b. Förväntningarna på en byggnad hänger samman med dess ålder och skick. Förenklat kan man säga att ju äldre byggnaden är ju flera fel kan köparen förvänta sig. c. Byggnadsdelar påverkas av åldern och har ofta förväntade värdelivslängder, som tidigare framkommit. Det kan därför vara svårt att få ut ersättning för äldre byggnadsdelar även om man kan bevisa dolt fel, därför att byggnadsdelen är helt eller delvis värdemässigt avskriven. Taket från 1930 lämnar jag därhän.
I ert fall alltså:
a. Upptäckbarheten: Ni verkar inte själva, och inte heller besiktningsmannen, ha upptäckt något som indikerade fel i takkonstruktionen och det behövdes tydligen förstörande ingrepp av en snickare för att finna felen, och de var alltså troligen inte upptäckbara vid köpet.
b. Förväntningarna: Enligt uppgift var taket lagt år 2005, och det skulle vara kring 15 år gammalt vid köpet. Skicket föreföll okulärt vara gott. Det är knappast förväntat att ett såpass nytt tak skall vara allvarligt röt- och mögelskadat.
c. Resterande värde: Åtminstone takstolarna och underlagstaket förväntas ha en lång livslängd, så något större avdrag för standardförbättring lär det knappast bli tal om. Ett visst avdrag kan bli aktuellt eftersom ni inte kunde förvänta er ett helt nytt tak efter senaste byggnorm, vid köpet, utan faktiskt ett tak från år 2005. Taket bör genast reklameras till säljarna, och om inte dolda felförsäkringen reglerar saken blir att vända sig direkt mot säljarna.
Med vänlig hälsning
Claes Blåe