Hej

Har tittat lite på det nya företaget Ziphouse (www.ziphouse.se)passivhus, men har ett par spontana undringar.

Isolering i form av cellplast? Antar att det måste vara antingen behandlat på ngt sätt eller inkapslat för att klara brandnormer.
Har inte cellplast dessutom relativt lätt för att "dra till sig" vatten och därmed mögla?

Hur fungerar ett passivhus om man inte bor i det permanent utan snarare använder det som kombinerat helgboende och sommarstuga?

Någon som byggt med eller haft kontakt med företaget i fråga?

Jag kommer själv att prata med företaget i fråga under veckan och försöka få till en visning av ngt av deras visningshus inom kort, men det är alltid bra att ha med sig lite synpunkter

Mvh

Ola G
 
Rent generellt så ska ju passivhuset värmas av spillvärme från apparater som är igång och från dem som bor där. Det blir alltså inte så bra med ett passivhus som står tomt långa tider. Det kommer att vara utkylt när ni kommer dit och det kommer att ta lång tid att värma upp.
 
dela gärna med dig efter ditt möte om lite info. Verkar vara ok pris på husen i alla fall. ok planlösning också.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.