Har en timmrad bod/magasin från 1900 där det fastnat någon typ av vitt ludd/nät/sporer i trossbotten. Eller är det bara smuts?

Är nästan som bommulstrådar eller maskrossporer, tjockare än spindelnät men ändå ganska likt.. Är lite spindelnät mellan stockarna också som går ihop med det vita luddet.

Det brinner inte så länge man inte eldar på det.
Allt virke är friskt, ser ut som nytt om man täljer lite.

Dom rostfärgade fläckarna på undersidan golvet är från rostiga spikar.

Huset står i en sluttning och det är ca 80cm luft i framkant samt öppet på sidorna. Ligger bara sand under huset.


Vad kan det vara? Vitmögel? Tycker inte det ser ut som vitmögel? Finns inget angripet/dåligt virke heller. Bilderna är tagna med blixt btw.
 
  • Närbild på ett träsnitt med vitt ludd som liknar bomull eller maskrosfrön, tjockare än spindelnät.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Vitt ludd liknande bomull eller maskrossporer på trä i en timrad bod, med rostfläckar och spindelnät.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.