838 357 läst ·
1 749 svar
838k läst
1,7k svar
Villa Svarthem, Totalrenovering av 70-talshus
Alltså, det handlar sjukt mycket om snålhet. Jag ville ha en vägglampa som såg ut exakt sådär. Hittat en modell i butik för ca 900kr/st. 6000kr för 6 st lampor känns inte jättekul. Dessa kostade mig lite spillbitar MDF från garaget, 700kr i leddar och en burk sprayfärg...Goteborg skrev:Nu får du ju ge dig! Åk till lamp affären och köp armaturer som folk! Du får ju oss vanliga dödliga att se extremt lata ut när vi bara fixar till husen med färg tapeter gips och möbler på ikea
Blir super fräscht! Jätte kreativt och fantastiskt kul att du uppdaterar oss så detaljerat. Grymma armaturer, både i trappan och ovanför!
EDIT: Och några timmars arbete
Redigerat:
Jo då, det ska täckmålas. Ek är iof snyggt, men svartmålad ek är snyggare. Färgen suger in i fibrerna och ger en snygg levande känsla trots att det är täckmålat.fn76 skrev:
I samma rum står ett kök och ett matbord i svartmålad ek så tanken är att hålla samma stil på det.





