Hej!
Har installerat Ikea fläkt -Följande-och den har ett visst ljus. Vill nu ha liknande ljus för bänkbelysning. Bänkbelysningen från Ikea är inte alls lik ljusmässigt, är väldigt vitt och det från fläkten ser mer lila ut i jämförelse. Någon som har en bra idé?
 
BirgitS
Eftersom Ikea inte skriver vilken färgtemperatur (mäts i Kelvin, K) som fläktens LED-lampor har så får du nog försöka få reda på det från Ikeas kundtjänst. Sen behöver du då en bänkbelysning som har samma färgtemperatur.

Vad är det för bänkbelysning som du valt?
Då kan man ju kolla vad den har för färgtemperatur och eftersom den är för röd i förhållande till fläktens, dvs. för låg färgtemperatur, så behöver du i stället ha en med högre färgtemperatur men det är ju lite svårt att veta exakt hur mycket.
 
LED
1x7W
203 lux/Watt
3000 K
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
BirgitS
Vespa Vespa skrev:
LED
1x7W
203 lux/Watt
3000 K
Är det fläktens belysning?

I så fall, Sandra, behöver du en bänkbelysning som också har 3000 K i stället för de troligen 2700 K eller 2200 K som du har idag.
 
Ja det gäller för fläkten
 
Tack för hjälpen, hur har ni fått veta att fläkten har 3000 k, var kan man se det?
 
Det är fläkten som är lite mer lila än bänkbelysningen. Båda har då 3000 k som ni säger. Vet någon vilket fabrikat som kan ha lite mer åt det lila håller och inte gulvitt?
 
Jobbar på IKEA :)
Vad heter din bänkbelysning?
 
BirgitS
Vespa Vespa skrev:
Jobbar på IKEA :)
Vad heter din bänkbelysning?
Sandra har i en annan tråd skrivit att det är Strömlinje och den ska ju också vara 3000 K.
Kan "täcklocken" framför LED:arna påverka färgen?
 
Fläkten och lampan har helt olika leverantörer och förmodligen därav också helt olika LED.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.