3 714 läst ·
3 svar
4k läst
3 svar
Vilken dimmer ska man välja till taklampa skall klara halogen och led lampor
Hejsan ska inköpa en dimmer till min malmberg Palace lampa. Den består av 20 halogogenlampor 25w vardera. I framtiden kanske ja byter ut E14 lamporna mot led om dom går ner i pris. Så är ute efter en dimmer som kan klara både led och halogen. Skulle denna dimmer 40-630w funka för detta!
https://www.elbutik.se/product.html/schneider-exxact-transistordimmer?category_id=15236
https://www.elbutik.se/product.html/schneider-exxact-transistordimmer?category_id=15236
Redigerat:
Intressant frågeställning, jag kan tyvärr inte bidra med något kunnande, ännu, men har samma fundering för vår kommande FLOS 2097 http://www.lannamobler.se/sv/taklampor/flos-taklampa-2097-krom-50 som jag funderar på om den ska få LED-lampor istället för 30st/50st Halogen.
Ja ska ju ha mirror lampor i min. Led i mirror går på 100 kr st. En vacker dag vill man ha led säkert. Så lika bra köpa en dimmer som klara både halogen O led. Det var många lampor i din vacker pjäs
https://www.belysningsdesign.se/inomhusbelysning/taklampor/20st-glodlampor-malmbergs-palace/
https://www.belysningsdesign.se/inomhusbelysning/taklampor/20st-glodlampor-malmbergs-palace/
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 153 inlägg
Det går inte att säga i förväg. Välj LED från en stor känd tillverkare och fråga dem vilken dimmer som fungerar. De kan också ha tabeller på sin hemsida över dimmers som de provat.
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Vilken bergvärmepump ska jag välja? Nibe, CTC, Bosch eller Thermia
Värmepumpar -
Tips från Husqvarna-ägare – vilken modell ska jag välja?
Robotgräsklippare -
Mystisk dimmer - ingen vet vilken det är!
El -
Vilken färg ska vi välja till trappan?
Färg, Måla & Tapetsera -
Trapp-dimmer från Jung, vilken ska jag välja?
El

