Angående vedpanna, eldar upp i 90grader på pannan men får inte ut vattnet i tankarna, har system med laddomat och 2 x 500l tankar men pannan stannar upp och fläkten slår ifrån men får inte ut vattnet i tankarna, är det termostat ventilen till returen som man skall byta då 2 st står på 90-100 grader men den tredje endast ca 50 grader. tankarna är 40 grader på. vad kan vara fel? tacksam för svar då jag har en 78 som sitter i idag. är det bättre med en 72 ventil? Har idag en Strömsnänspanna Kunzel 25Kw från -94.
tack för svar/tips.
 
kulle
Kolla om pumpen i laddomaten snurrar
 
Tack för tips, har kikat på pumpen och den låter,tog och lyssnade. det märkliga är att jag inte får vattnet varmt i tankarna, då pannan stannar upp vid 95 grader och sedan hör man bara cirkulationen mellan pannnan och pumpen, så misstänker att jag måste byta ut termostaten som har retur vattnet. men är osäker.
 
kulle
Vad är det för laddomat du har?
 
Jag hade liknande problem med laddomat21 när det satt sig skit i backventilen underst i laddomaten. Enkelt att öppna och rensa.
 
Ok. det är en laddomat21 jag har nämligen, men känns som att vattnet inte kommer ut till tankarna riktigt! Ok, så är det att skruva bort understa termostaten och rengöra menar du?
 
kulle
Du får ta isär Termostatinsatsen och se så att allt kan löpa fritt och inget smuts fastnat där , sen bör du nog ha 72 graders termostaten istället.
 
72 eller 78 spelar ingen roll när pannan har så hög temp ska det cirkulera om allt annat vore ok.
 
kikade nu på morgonen på alla tre nu står dem alla på 90 grader har sett det förr på morgonen när man går upp så står alla 3 mätare från laddomaten på 90grader. men tankarna är fortfarande på ca 40. radiatorerna är varma och golven så det är ju iallafall ett stor plus =) ska ta isär det och göra rent som ni säger. vet att det bruka kunna bli en del smuts.Tack för tips!
 
kulle
Du får nog ta en titt på dina termometrar istället :)
Hur menar du att du inte får ut värmen i tankarna ?
om du nu har värme i huset så att det har räckt hela natten måste du ju ha lagrat värme i tankarna.
 
Menar att det är max 40 grader det överstiger inte det i tankarna tyvärr. 3 mätarna står på 90 så du tror det är fel på den som släpper till returen menar du? Ja men 40 grader så försvinner ju värmen fort också =/ menar det skall väl kunna bli 80-90 i båda tankarna tycker jag när det skickar ut 90 från pannan till laddomaten.... men kan vara som du säger att den behöver göras rent då den verkar kärva.
 
Under laddomaten sitter en backventil, som del av den svarta "lådan". Skit i den kan göra att du inte får flöde från tankarna. Alla dina mätare visar samma pga att hela lådan värms upp tillslut. Sätt en skål under när du öppnar så du kan se vad det var och inte tappar något.
 
släpper ut nu och tankarna är i på ca 70 grader. så kan mycket väl vart backventil som ni beskrev som lossnade nu. tack för tips men en rengörning skall göras när det blir lite mildare väderlek.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.