Hej!

Har en modell äldre vattenutkastare på framsidan av huset
En sådan med en större ratt av/på med vattnet röret kan vara 40-50 cm långt . Så nu var röret helt löst så man kunde ta ut det , ser i ena ändan så sitter det ett 4 kantig del som öppnar/stänger ventlien inne i väggen . Nån som har nån aning om hur man får på denna igen ?

Eller det är bara att ge upp o sätta en ny utkastare ala 2012 årsmodell ?
 
Ja man byter :) ..utan att ens tänka.
Kolla upp väggtjockleken då om det inte räcker med standardlängd utan krävs extra långt rör. ..d v s om väggen är för tjock. Har för mig att standard är 400mm. Kolla även vad du har för diameter i bef hål i väggen. Kan skilja lite här också och då ser man till att köpa en variant som går i bef hål om man vill slippa borra.
Byter du själv är det viktigaste att kapa röret och spindeln (stängningsleden i röret) exakt lika. Kapa röret med bågfil och jämna kanterna så slipper du de grader och förkoning du annars får med rörskärare.
 
Blev en ny :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.