tommib
Det är som sagt ett sätt, om man går under installationsavtalet. Det finns andra också, t.ex. inom industrin.

För att få arbeta med el räcker det bra med att ingå i ett egenkontrollprogram. Inget annat krävs.
 
  • Gilla
lars_stefan_axelsson och 5 till
  • Laddar…
P
tommib tommib skrev:
De är tre år på gymnasiet elprogrammet, en hel del praktik speciellt sista året som nästan är bara praktik ute på arbetsplatser, sedan lärlingstid 1600 timmar olika moment sedan 3 år till för att lära sig (1:a års montör-3:e års montör) sedan blir man fullbetald och är inte montör mer. Så att bli elektriker är ändå en lång väg att vandra när jag tänker efter.
A avh67f skrev:
Det var nyheter för mig att man snabbutbildar folk till att byta elmätare. Jag har inte hört talas om det här i norr då jag känner många elektriker som pysslar med det. Kanske är vanligt söderut. Om det är så har jag ingen anledning att misstro er.
Det verkar blitt rena vilda västern här nere va glad att du än så länge slipper. Men alla vet ju hur det gick för indianerna till slut så kommer det att bli för elektriker med. Infösta i något reservat medans Kalle den arbetslöse som någon plockat in från gatan gör deras jobb, vilket resulterar i att strömmen kommer inte att fungera. Men det blir ju sossarna och miljöpartiet glada för då det inte brukas så mycket el🤣
 
🍄
 
  • Gilla
  • Älska
kashieda och 2 till
  • Laddar…
Janu78 skrev:
Det verkar blitt rena vilda västern här nere va glad att du än så länge slipper. Men alla vet ju hur det gick för indianerna till slut så kommer det att bli för elektriker med. Infösta i något reservat medans Kalle den arbetslöse som någon plockat in från gatan gör deras jobb, vilket resulterar i att strömmen kommer inte att fungera. Men det blir ju sossarna och miljöpartiet glada för då det inte brukas så mycket el🤣
Varör ändrar du citeringen så att citerad text tillfaller snnan skribent?

Skärmdump av diskussionsforum, inlägg om elektrikerutbildning och arbete, användargränssnitt för mobilapp.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Skärmdump av en diskussionstråd på ett webbforum om elektrikerutbildning och arbete med elinstallationer.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
kashieda
  • Laddar…
Janu78 skrev:
Det verkar blitt rena vilda västern här nere va glad att du än så länge slipper. Men alla vet ju hur det gick för indianerna till slut så kommer det att bli för elektriker med. Infösta i något reservat medans Kalle den arbetslöse som någon plockat in från gatan gör deras jobb, vilket resulterar i att strömmen kommer inte att fungera.
Det är den nya ellagen som gett upphov till denna ordning. Jag hade gärna sett en annan tågordning än den nuvarande eller den förra. Men nu har vi den här modellen på gott och ont. Den ger företagen väldigt mycket friheter och skydd. Uppfattningen hos gemene man verkar dock fortfarande vara baserad på den tidigare lagstiftningen.
 
Janu78 skrev:
Du kan och får skriva vad du vill!
Det jag säger är att dom elektriker jag jobbar med är seriösa och anställer endast utbildade elektriker så gör de flesta svenska smågöretag, man tar in skolelever som blir lärlingar som sedan certificierar sig och blir elektriker.
Man kan säkert undgå detta och det är skrämmande att det inte är en skyddad titel.
Detta är inte bara mina ord utan har pratat med elföretag som har funnits i åratal.

I o med detta så signa jag ut mig då det finns så många ordbajsare, besserwissrar och paragrafryttare i denna tråden som förmodligen alldrig har varit på en byggarbetsplats eller med någon elektriker som utför service jobb mm.
Hela grundproblemet i den senaste 100 inlägg långa debatten är alltså att du blandar ihop vad du tycker med hur regelverket ser ut?

Man kan ha många åsikter om vem som borde kunna kalla sig elektriker och vem som borde vara anställd på ett elinstallationsföretag, men reglerna ser ut som dom gör.
 
  • Gilla
Dilato och 6 till
  • Laddar…
Farstatjej90
Janu78 skrev:
Med behörighet så får man kunnande.
Det är ju aldrig den med behörighet som skruvar.
 
  • Gilla
TRJBerg
  • Laddar…
Fairlane
Farstatjej90 Farstatjej90 skrev:
Det är ju aldrig den med behörighet som skruvar.
Aldrig är väl att ta i, på ett litet företag, kanske enmans, så skruvar nog den personen.

Det stora felen Janu78 gör med uttalandet "Med behörighet så får man kunnande." är att han helt vänder på det.
Det är som att säga "Med körkort får man kunnande att framföra ett fordon". Det är ju givetvis inte så utan snarare "med kunskap att framföra ett fordon så får man möjlighet att ta ett körkort" eller i fallet el "med kunskap får man möjlighet att ta ut egen auktorisation".

Sen är det inte alla som tar ut auktorisation eftersom det inte behövs för att få arbeta som elektriker, vad än Janu78 tror.
 
Redigerat:
  • Gilla
Dilato och 6 till
  • Laddar…
Mikael_L
D Dublin skrev:
Nu har det skrivits 180 inlägg i denna tråd sedan det postades någon "Värsta elkopplingen", nån som är med på att gå tillbaka till ämnet?

Edit: tvåa på bollen...
Det är nog dags för en moderator att helt enkelt radera flera sidor här, ja det är kanske 180 inlägg.

edit: fast det är väl över 200 inlägg nu ...
 
Redigerat:
  • Gilla
  • Haha
Immobil och 10 till
  • Laddar…
Mikael_L Mikael_L skrev:
Det är nog dags för en moderator att helt enkelt radera flera sidor här, ja det är kanske 180 inlägg.

edit: fast det är väl över 200 inlägg nu ...
Nej!!!
Detta är ju lyteskomik på hög nivå, kanske kan man flytta de senaste inläggen till en egen tråd?

Och till frågan om vem som är elektriker:
-Jag är elektriker, eftersom jag identifierar mig som elektriker (Hen/Henom)
 
  • Gilla
claesborjesson och 9 till
  • Laddar…
En elektriker: "kan inte du spika, de e så tråkigt? Så kommer jag och godkänner sen"
Jag: jomenvisst. Sen dök han aldrig upp, och efterlämnade installationsmaterial för några tusenlappar. Bl a brun kulo och klammer för det rätta sjuttitalsstuket. :)
Nästa elektriker: levererar installationsmaterial för 3-4000. "Kommer nästa vecka".
Två år senare: en faktura. Jag ringer upp: "Vill ni ha betalt får ni installera också".
"Kommer nästa vecka". Ett år senare: installerade själv istället. Ingen faktura.
En tredje elektriker dök aldrig upp, ringde tre gånger.
Den fjärde var alldeles utmärkt, och fick göra det mesta jobbet. Nu e de klart.
Detta är inte specifikt för elektriker dock, men rörisarna här är lite bättre.
Jag tror alla på forumet verkligen uppskattar goda hantverkare, såna som kommer när de ska, gör ett utmärkt jobb och tar rätt betalt. De finns.
Men var alla så skulle det inte bli några underhållande trådar på byggahus.
 
Redigerat:
  • Gilla
  • Haha
Dilato och 7 till
  • Laddar…
C
J Jehu skrev:
"Kommer nästa vecka". Ett år senare: installerade själv istället. Ingen faktura.
Sen blir de sura på kunden för att de inte får pröjs.
Har hört av två hantverkare på orten som är sura på förra ägaren av vårt hus för att de inte fått pröjs för jobb de påbörjat och sedan aldrig avslutat eller fakturerat. 😂

Båda har sedan påbörjat jobb åt mig för att sedan gå under jorden innan jobbet är klart.
 
  • Haha
  • Ledsen
  • Wow
martin43 och 6 till
  • Laddar…
Låter som en mindre bra affärsidé. Måste vara något ”fel” på dem om de fortfarande kör den metoden.
 
  • Gilla
mikethebik
  • Laddar…
R roli skrev:
Låter som en mindre bra affärsidé. Måste vara något ”fel” på dem om de fortfarande kör den metoden.
Du skulle kanske bli överraskad över hur många byggare och andra som inte har koll på faktureringen.
Har ibland tjatat för att få faktura utan framgång :D
Man vill ju ha en bra framtida relation helst.
En annan var tvärtom - han fick 45' svart i handen, Tog med sambon som vittne, tur det.
För sen spred han ryktet att jag inte betalt. Då blir man lite trött.
 
Tillbaka till mätarbytesfrågan. Runt 2008 skulle mätaren bytas i vårt gamla hus. Gjordes av energibolagets egen personal. När han började bli klar sade jag åt honom att vänta med att plomba tills jag sett att fasföljden var korrekt. Försöker starta bergvärmepumpen som slår av direkt med larm om fasföljden. Han hade jobbat för bolaget på fältet i 30 år men fått lättar jobb åren innan pension. Uppenbarligen inte tillräckligt lätt.
 
  • Gilla
Dilato och 1 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.