374 624 läst ·
2 168 svar
375k läst
2,2k svar
Varning för misstänkta annonser
Jag fick femton borrar och en mejsel med min Makita HR2811 fast det inte stod något om det. Såg en Hitachi där de skickade med ännu fler. Jag säger inte att den bergsäkert är äkta, men den är i mitt tycke inte uppenbart fejk.
Ännu en "Makita" borrhammare, HR4500C.
http://www.tradera.com/MAKITA-Borrhammare-auktion_301790_112001172
Väldigt lik originalet men vissa smådetaljer ser väldigt plastiga ut, även lådan är av kinamodell. En sak som slog mig är: Hur svårt kan det vara att även kopiera lådan nu när man ändå är i farten?
http://www.tradera.com/MAKITA-Borrhammare-auktion_301790_112001172
Väldigt lik originalet men vissa smådetaljer ser väldigt plastiga ut, även lådan är av kinamodell. En sak som slog mig är: Hur svårt kan det vara att även kopiera lådan nu när man ändå är i farten?
Redigerat:
Vad är det som skiljer från orignalmaskinen?Binesh skrev:
Daniel_N skrev:
- Chucken är räfflad, originalen är slät. Det är dock inte bevis men jag har inte sett räfflade förut. Ny modell?
- Hantaget ser plastig ut, inte bygeln men den vanliga. Även det är inte bevis i sig då det kan vara bilden som är blank pga blixten?
- Vridratten för att välja slag / rotering har påklistrad etikett med röd pil. Den röda pilen hos originalmaskiner är, vad jag kan minnas, antingen ingjuten eller i relief på ratten.
- Sen har vi också lådan som inte har riktiga gångjärn.
- Denna känns dessutom allmänt plastigare. Dålig passform på vissa delar, titta närmare på luftintaget. Även här behöver det inte betyda att det är kopia, kanske en måndagsex.?
Är nog en kopia. http://www.amazon.com/dp/B0001AGNLY/?tag=ricksphotograpag2-20 Bl.a. så är , på originalet, knapparna röda, chucken slät, handtaget har gummiaktig yta
För att inte tala om medföljande bilningsmejslarna och hammarborrarna.Daniel_N skrev:
Köper man t.ex. en bilmaskin av en välkänd märke kan man få högst 1 mejsel, oftast samma typ som de har på deras demonstrationsbilder. Denna har begåvats med hela 4 hammarborrar/bilningsmejslar.
Nej jag hade aldrig köpt denna även om priset låg på 1000 riksdaler
