Hemmakatten
Vi fick sängen i torsdags, en kontinentalsäng, inburen och monterad. Dock fattades sänggaveln och en sängkappa och en bygel som är till för att hålla ihop de understa sängarna (det är en dubbelsäng vi köpt). Trevliga killar från ett åkeri som dessutom tog den gamla sängen med sig då de hade plats. Sänggaveln var sopkillarna, som kom i fredags, gulliga att slänga in i sopbilen. Känns dock mindre oroligt ekonomiskt nu när åtminstone sängen är på plats.
 
T
Angående onlineköp med kont-/kreditköp.

Kontokort = Summan dras från kontot direkt = du äger den köpta varan.

Kreditkort = Summan faktureras dig av kreditbolaget = Kreditbolaget äger varan tills du betalat dem.

Med andra ord så om du köper något online och firman går i konkurs utan att leverera och...
... du betalar med kontokort så blir du en i mängden av fodringsägare hos konkurförvaltaren.
Vid konkurs betalas alltid de största skulderna först (vanligtvis skattemyndigheten) och det blir oftast inget kvar till småfodringar.

... du betalar med kreditkort så blir kreditkortsbolaget fodringsägare hos konkursförvaltaren, du kan häva din betalning/köp hos kreditbolaget. Kreditbolagen slår samman alla sina fodringar och har därmed större chans att få ut pengar från konkursförvaltaren.

Med andra ord, gör ALLTID onlineköp med kreditkort så har du bättre skydd mot strulande bolag.
 
  • Gilla
Marlen Eskilsson
  • Laddar…
Låter som man kan förstå varför sova har ekonomiska problem. .. ;)
 
  • Gilla
TechMark
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.