Vi har hittat tomten vi vill bygga vårt hus på, men ingen kan/får sälja till oss.

Tomtägaren har kontrakt med en hustillverkare om försäljning av tomten, men han har ångrat sig och sitter och håller på pantbreven. Eftersom han inte vill bryta kontaktet kan han inte sälja till oss. Hustillverkaren kan inte heller sälja till oss eftersom ägaren håller på pantbreven.

Vad göra???
 
Det borde ju rimligen sluta med att husföretaget vinner. Har de ett giltigt köpekontrakt så borde inte ägaren kunna blockera affären.

Om jag vore er så skulle jag nog satsa på att hudföretaget kommr att kunna sälja tomten. Frågan är väl bara om ni vill vänta tills juridiken har haft sin gång.
 
Det tar flera år att döda ett pantbrev...
 
Eld skrev:
Det tar flera år att döda ett pantbrev...
Nej, det tar inte flera år, snarare månader.

:)
 
Ganska exakt två år i mitt fall... Föregående ägare fick deponera ett belopp (hos banken?) som motsvarade de förlorade pantbrevens värde under den tiden.
 
Tog tog bara några veckor för oss att döda ett pantbrev som slarvats bort. Vad ägaren fick göra har jag ingen aning om.
 
Eld skrev:
Ganska exakt två år i mitt fall... Föregående ägare fick deponera ett belopp (hos banken?) som motsvarade de förlorade pantbrevens värde under den tiden.
Tydligen finns det extremfall (som alltid ;)), men det vanliga är inte flera år i alla fall... :)
 
Om jag hellre vill köpa av tomtägaren?
 
Om nu "ägaren" har sålt tomten till ett husföretag, så förstår jag inte riktigt hur det skulle gå till att få köpa den av honom.

Under förutsättmning att det finns ett bindande köpeavtal (och saknade pantbrev är inget som gör avtalet ogiltigt), så är ju tomten såld.

Om säljaren sedan vägrar att "lämna över" så kommer köparen att stämma honom. Och kräva ersättning för hela sin förväntade vinst på affären (alltså även vinsten på huset).
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.