Hej
Jag har två såna här i vår sommarstuga. När vintern kommer och jag stänger av vattnet vrider jag på ”muttern” som är i ringad i röd så vattnet kan rinna ut. När jag kopplar på vattnet vrider jag den så att den stängs. Den har dock blivit trög och den är nu helt rund och går därför inte att vrida på, ens med polygrip. Så den måste bytas.

Så mina frågor:
Kan endast nedre delen som bland annat innehåller den där ”muttern” bytas och vad heter den i såna fall, om jag ska söka ny?

Kan jag ta bort den delen och bara stänga den med en sån mutter som är stängd… en sån man avslutar ledningar med. Vet inte vad den heter.

Eller ”måste” jag ha denna lösning? Hur som helst, var köper jag en ny sån här del? Har de sånt här på Bauhaus?

Väldigt taclsam för hjälp!
 
  • IMG_4935.jpeg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • IMG_4935.jpeg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Bara gänga bort och sen sätta dit en ballofix . Ser ut som 20 mm, vad för innermått på T utgång till vänster.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.