6 287 läst ·
7 svar
6k läst
7 svar
utegips eller vindduk?
Båda fungerar. Fördelen med gips är att den styvar upp vilket duken inte gör men ska man bygga nått i storlek maskinhall så anser jag att man ska bygga stommen såpass stadig att den inte böver någon yttre hjälp med detta. Tex genom att använda hålband eller diagonalstälda reglar. Dukens stora fördel är ju att den är så mycket lättare att montera. Sen "andas" den också ungefär som goretex.
Det är egentligen samma sak när det gäller taket. Det går att göra på alla tre sätt men man brukar lägga spont under tegel. Lägger man plåttak kan man använda masonite eller väv
Det är egentligen samma sak när det gäller taket. Det går att göra på alla tre sätt men man brukar lägga spont under tegel. Lägger man plåttak kan man använda masonite eller väv
Produkter som diskuteras: "hålband"
Hålband HB A4 rostfri 10 meter FAST
Förankning av mindre träkonstruktioner
477 kr inkl moms
Läs mer
För lte mindre byggnader eller utbyggnader föreslår jag asfaboard som är en ganska prisvärd skiva som har en viss isolationsförmåga. En skiva som väger lite och är lätt att bearbeta.
Medlem
· Värmland
· 11 inlägg
Det beror lite på vilken lutning du ska ha på taket och om du ska ha papp, plåt eller tegel/betongpannor, vad du ska ha på takstolarna. låg lutning = Råspånt. Mer lutning = Råspont, Duk eller Masonite.
Medlem
· Värmland
· 11 inlägg
så har jag gjort -----> http://babybianca.blogg.se/byggahus
Vill bara komplettera: Utegips, typ Norgips X9, är vattenavvisande och diffusionsöppen så den andas den med. Denna skyddar också bygget innan fasaden kommer på. Garaget kan stå utan fasad ett par månader utan att den tar skada.mats_o skrev:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden