Trött på att ha borrspån högt och lågt när det jobbas! Varför inte ansluta den lilla PBD40 maskinen till spånssugsystemet?

En enkel regelram snickras ihop under borrplattan och rektangulära rörböjar ansluts till hålrummet därunder. Dom öppna spåren i bottenplattan gör att spånen lätt försvinner bort och stör inte när man jobbar.

Organiserad arbetsstation med Bosch PBD 40 bänkborrmaskin och väggmonterad hållare med borr, kopplad till ett spånuppsamlingssystem.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Borrspånsug kopplad till en bänkborrmaskin, precision med laser, organiserad borrhållare.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Borrplatta a la tandläkare!

Jag har alltid retat mig på alla olika borr som man =jag sprider omkring sig när man=jag jobbar. Får alltid kontrollmäta innan jag monterar borren. Då fick jag en idé när jag var på den årliga tandbesiktningen.

Ett enkelt ledbart TV-stativ för vägg med en platta där alla borren står på rätt plats. Det fungerade väldigt bra så jag samlade ihop lite andra udda borrverktyg och monterade också dessa på borrplattan. Allting på ett ställe och lättanvänt!

Välordnad borrplatta med sorterade borr och borrverktyg framför en spånssugslang.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
patrik och 12 till
  • Laddar…
J
Vad är det för vita fyrkantiga kanaler du har hittar?
 
Hej!

Biltema har fyrkantiga ventilationskanaler med övergångar till 100mm runda rör.
Dom svarta ventilerna finns på Jula. Dom passar perfekt ihop.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.